Co se stane letos: Uprchlíků přijde méně, Islámský stát prohraje v Iráku a Trump v USA

Martin Novák Martin Novák
4. 1. 2016 6:01
Soustavné bombardování, tlak kurdských sil i irácké armády a rovněž ekonomické vyčerpání příští rok Islámský stát oslabí. Zejména v Iráku, kde lze očekávat, že Kurdové a iráčtí vojáci uštědří IS několik porážek. V důsledku dohody mezi EU a Tureckem o lepší ostraze pobřeží Egejského moře a také kvůli opatřením Unie na jejích vnějších hranicích uprchlíků patrně příští rok o něco ubude, ale stále půjde o statisíce lidí.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ustojí spolková kancléřka Angela Merkelová kritiku za svoji politiku vůči uprchlíků, rozpadne se Islámský stát, zkolabuje Řecko? Nevíme, ale zkusili jsme udělat prognózu, jak by zhruba mohl svět v letošním roce vypadat.

Volby v USA vyhraje Clintonová nebo Rubio

Po čtyřech letech se vrací kolotoč primárek, předvolebních debat a na závěr - 4. listopadu - i voleb do Bílého domu. Neočekáváme, že Američané si v tento den vyberou za prezidenta Donalda Trumpa.

Největší šanci na úspěch dáváme jak v primárkách Demokratické strany, tak v samotných prezidentských volbách Hillary Clintonové. Pokud ale republikáni vyberou jako svého kandidáta floridského senátora Marca Rubia, bude mít on velkou šanci dostat se do Bílého domu.

Britové nenakročí ven z Evropské unie

Britové mají podle plánu premiéra Davida Camerona hlasovat v referendu o svém setrvání v Evropské unii příští rok. Premiér chce vyjednat reformy a změny, které by část pravomocí vrátily z Bruselu do Londýna.

Podle našeho názoru mu většina členských zemí vyjde vstříc a Britové v referendu většinou – byť možná těsnou – rozhodnou o tom, že zůstanou v EU.

Uprchlíků bude méně, ale stále mnoho

Loni překročilo hranice Evropské unie přes milion běženců. V důsledku dohody mezi EU a Tureckem o lepší ostraze pobřeží Egejského moře, kvůli opatřením unie na jejích vnějších hranicích a rovněž kvůli omezením zemí, jako jsou Německo či Švédsko, uprchlíků patrně tento rok o něco ubude. Stále však půjde o statisíce lidí. Zároveň ale mnoho členských států EU více žadatelů o azyl odmítne a bude je vracet zpět.

Merkelová kritiku a krizi ustojí

Spolková kancléřka je tvrdě kritizována odpůrci přijímání uprchlíků, že do značné míry může za to, kolik lidí do Evropy přišlo v tak krátké době. V samotném Německu ale odpor proti běžencům není tak silný, větší tlak například od bavorských politiků Merkelová ustojí.

Stejně tak Němci zvládnou i další statisíce lidí, kteří dorazí příští rok. Bez toho, aby výrazně rostla popularita radikálních euroskeptickích či krajně pravicových hnutí. K volbám půjdou Němci až příští rok.

Islámský stát bude oslaben, ale ne rozdrcen

Soustavné bombardování, tlak kurdských sil i irácké armády a rovněž ekonomické vyčerpání příští rok Islámský stát oslabí. Zejména v Iráku, kde lze očekávat, že Kurdové a iráčtí vojáci uštědří IS několik porážek. Je však nepravděpodobné, že by se takzvaný chalífát příští rok zcela zhroutil.

Asad zůstane prezidentem

Už v lednu mají začít mírové rozhovory mezi syrským režimem Bašára Asada a opozicí, šance na úspěch jsou ale malé. Prezident podporovaný Ruskem a Íránem nebude souhlasit s ničím, co by omezilo jeho moc, a jeho odpůrci nehodlají připustit, aby budoucnost země byla spojená s ním. Asada zachránila před blížícím se pádem ruská intervence a dokud ta potrvá, je pravděpodobné, že zůstane na svém místě.

Rusko-turecká rivalita poroste

Opačné názory na řešení konfliktu v Sýrii (Rusko je pro Asada, Turecko proti) a sestřelení ruského letounu 24. listopadu 2015 vyhrotily vztahy mezi Moskvou a Ankarou. Rusko přijalo ekonomické sankce proti Turecku. Budou gradovat, rétorika se vyostří, zřejmě dojde i na provokace ve vzduchu a na moři mezi silami obou států. Překvapením by nebylo odvolání velvyslanců.

Tsipras bude mít problémy doma v Řecku

Řecko se v létě po dramatických jednáních dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci má dostat během tří let až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun). V eurozóně se udrželo a udrží i příští rok, ale premiér Alexis Tsipras bude čelit větším protestům a nespokojenosti doma. Včetně silných odborů a části vlastních voličů.

Situaci mu neusnadní příchod dalších stovek tisíc uprchlíků, poroste tlak některých zemí na vyloučení Řecka tentokrát ne z eurozóny, ale z takzvaného schengenského prostoru.

Policie zatkne v Evropě více islamistů

Sebevražední atentátníci a střelci, inspirovaní či přímo vedení Islámským státem, se nepochybně  pokusí zopakovat útoky, jaké se 13. listopadu 2015 odehrály v Paříži. Zpravodajské služby mnoha států budou v téměř neustálé pohotovosti. Zatýkání podezřelých islamistů či "navrátilců" ze Sýrie bude častějším jevem než dosud, stejně tak jako razie v bytech a domech, týkající se teroristických hrozeb.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 39 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy