Zavřu kohouty, vyhrožuje Lukašenko Evropě. Cena plynu může v zimě vyletět vzhůru

Martin Novák Martin Novák
12. 11. 2021 15:24
Dramatická situace na hranicích Běloruska, Polska a Litvy přerůstá v další problém, týkající se zásob a cen energie v Evropě. Na pomezí obou států se tísní čtyři tisíce migrantů, které v Bělorusku shromáždil tamní diktátor Alexandr Lukašenko. Běžence především z Blízkého východu chce poslat dál do Evropské unie, aby ji tímto tlakem přiměl ke zrušení sankcí proti režimu v Minsku.
"A co když jim přerušíme zemní plyn?" Lukašenko hrozí tvrdou odvetou, pokud EU uvalí další sankce. | Video: Reuters

Polští i litevští vojáci brání hranice a proud lidí blokují, Alexandr Lukašenko mezitím v odvetě hrozí zablokovat proud plynu. Uvedl, že přeruší dodávky z Ruska přes běloruské území plynovodem Jamal.

"My zahříváme Evropu a oni nám pořád vyhrožují, že zavřou naši hranici. A co když jim zavřeme plyn? Proto vyzývám Poláky, Litevce a další lidi, aby nejdříve přemýšleli a pak mluvili," vyhrožoval běloruský diktátor, který po loňských prezidentských volbách tvrdě potlačil protesty proti jejich zmanipulování a uvěznil nebo vyhnal do exilu představitele opozice.

Její lídryně Svjatlana Cichanouská ve čtvrtek prohlásila, že Lukašenko jen blafuje a k tak tvrdé odpovědi, jako je přerušení dodávek plynu, podle ní nepřistoupí.

"Přes Bělorusko proudí do Evropy přibližně 40 procent ruského plynu, takže v krátkodobém výhledu by výpadek byl zásadní. Ale vzhledem k tomu, jak funguje trh, tak byť jen debata o uzavření plynovodu přes Bělorusko způsobí, že ceny plynu vyletí nahoru," vysvětlil deníku Aktuálně.cz analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler, který sleduje vývoj na trzích s energiemi.

Od začátku podzimu přitom už tak cena zemního plynu v Evropě prudce stoupala, protože většina zemí měla malé zásoby ve svých zásobnících po minulé zimě. Klesla až na začátku listopadu poté, co Vladimir Putin rozhodl o zvýšení dodávek z Ruska na západ.

Podle Pfeilera má při Lukašenkově rozhodování, zda zavřít kohouty do EU, konečné slovo ruský prezident Vladimir Putin, na kterém je běloruský diktátor do značné míry závislý.

"Nemyslím si, že by Lukašenko mohl udělal něco zásadního proti vůli Putina. Nicméně kdyby se běloruský lídr pro takový hazard rozhodl, mohlo by to mít pro Rusko i výhodnou stránku, protože by se zvýšil tlak na zprovoznění nového plynovodu Nord Stream 2. Jeho uvedení do provozu je přitom v tuto chvíli nejasné, protože v nově vznikající německé vládě budou Zelení, kteří s Nord Streamem 2 mají problém," popsal Tomáš Pfeiler.

Ve chvíli, kdy Nord Stream 2 začne fungovat, se zmenší podle analytika role hlavních tranzitních zemí ruského plynu, tedy jak Ukrajiny, tak Běloruska.

Nový plynovod vybudoval ruský plynárenský gigant Gazprom za účasti některých západních firem. Potrubí má vést plyn na dně Baltského moře přímo z Ruska do německého přístavu Greifswald. Vyhýbá se tak tranzitním zemím, kterými jsou Polsko, Ukrajina a Bělorusko.

Mapa plynovodu Nord Stream 2.
Mapa plynovodu Nord Stream 2. | Foto: Gazprom

Stanovisko Ruska k případnému Lukašenkovu zastavení plynovodu zatím není známé. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek pouze prohlásil, že běloruský prezident svoji hrozbu s nikým z Moskvy nekonzultoval. Ve sporu, který vznikl kvůli posílání migrantů na hranice s Polskem, ale Moskva za Lukašenkem stojí a tvrdí, že země Evropské unie by s režimem v Minsku měly jednat.

Bělorusko je na Rusku závislé kromě jiného právě tím, že dostává ropu a plyn za výhodnější ceny než jiné odběratelské země. V minulosti už také několikrát Moskva odpustila Minsku dluh za energie.

Plynovod Jamal vede ze Sibiře a jeho celková délka činí 6670 kilometrů. Na území Běloruska měří 575 kilometrů a v Polsku 866 kilometrů.

Video: V Bělověžském pralese bloudí a umírají lidé, popisuje novinář Brolík

Lukašenkův režim nechá migranty přiletět do Minsku, po pár dnech je odveze k hranicím a je mu úplně jedno, že umřou, popisuje redaktor Respektu. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Házenkářky na MS prohrály i s Maďarskem, o postupu rozhodne boj se Slovenskem

České házenkářky prohrály na mistrovství světa ve Španělsku s Maďarskem 29:32 a ani ve druhém utkání základní skupiny E nebodovaly. Ve čtvrtek v úvodním zápase podlehly Německu.

Svěřenkyně trenéra Jana Bašného dnes s dalším favoritem držely krok do začátku druhého poločasu, pak Maďarky odskočily do rozhodujícího náskoku.

Český celek se v pondělním závěrečném duelu skupiny v přímém souboji o postup do další fáze utká se Slovenskem, které rovněž úvodní dva zápasy prohrálo.

Na světovém šampionátu poprvé v historii startuje 32 zemí. Účastníci jsou rozděleni do osmi čtyřčlenných základních skupin, do další fáze postoupí vždy první tři celky. Poté se týmy utkají ve čtyřech šestičlenných skupinách, z nichž vždy nejlepší dvojice projde do čtvrtfinále.

Mistrovství světa házenkářek ve Španělsku:

Základní skupina E (Llíria):

Maďarsko - Česko 32:29 (17:15)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Řezáčová - Knedlíková 2, Polášková, Kordovská 3, Andrýsková, Mikulášková, Hurychová 2, Stříšková, Franková, Zachová 4, Kovařová 2, Jeřábková 10, V. Malá 4, Holanová 2, Cholevová.

Nejvíce branek Maďarska: Klujberová 11, Kácsorová 4. Rozhodčí: K. Gasmiová, R. Gasmiová (obě Fr.). Sedmimetrové hody: 3/3 - 3/3. Vyloučení: 7:2. Diváci: 1145.

Slovensko - Německo 22:36 (12:17)

1. Německo 2 2 0 0 67:43 4
2. Maďarsko 2 2 0 0 67:58 4
3. ČR 2 0 0 2 50:63 0
4. Slovensko 2 0 0 2 51:71 0
Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Tři mrtví, další v nemocnici. Lavina na hoře Lackenspitze zasáhla výpravu

Při výstupu na horu Lackenspitze v rakouském Salcbursku zasáhla lavina jedenáctičlennou výpravu. Podle agentury APA se tak stalo kolem 2. hodiny odpolední, ve výšce asi 2400 metrů nad mořem. Část výpravy zasypala až 4,5 metru hluboko, dva její členy podařilo vyhrabat až po smrti. Třetího s těžkými zraněními transportoval vrtulník do nemocnice v Klagenfurtu, kde jim však podlehl. Všechny oběti byly mladší 30 let.

Dva další členové výpravy jsou v nemocnici v nedalekém městě Tamsweg. Na záchranné akci se podílelo pět vrtulníků a celkem 120 lidí z horské služby a Červeného kříže.

V oblasti teď na pětibodové škále platí třetí stupeň varování před lavinami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy