Co se děje v Tibetu? Svět neví, Čína vykázala média

sim, Reuters, bbc
17. 3. 2008 12:07
Exilová vláda Tibetu hovoří o stovkách mrtvých
Čínští vojáci odpočívají na obrněném vozidle v ulicích tibetské Lhasy.
Čínští vojáci odpočívají na obrněném vozidle v ulicích tibetské Lhasy. | Foto: Reuters

Peking - Nepokoje, které v předchozích dnech ovládly Tibet, se jako oheň šíří do sousedích oblastí.

Světové agentury oznámily, že ve čtyřech čínských provinciích, které bezprostředně sousedí s Tibetem, vypukly v neděli masivní výtržnosti.

Násilí se rozhořelo poté, co tibetská exilová vláda oznámila, že při protestech v ulicích Lhasy a dalších měst přišlo při střetu s čínskými pořádkovými složkami o život na osmdesát Tibeťanů.

Podle pondělního prohlášení exilového tibetského parlamentu jsou nyní obětí už "stovky".

Demonstrant v Káthmandú.
Demonstrant v Káthmandú. | Foto: Reuters
Čtěte více:
80 mrtvých v Tibetu. Dalajláma se bojí o další

Dalajlámova klika

Duchovní vůdce Tibetu dalajláma vystoupil s veřejným prohlášením, v němž požádal o okamžité vyšetřetní incidentu. "Můj národ je v ohrožení, hrozí rasová genocida v mé vlasti," řekl dalajláma.

Tolik obětí však čínské úřady popírají. Podle guvernéra provincie Čchiang-pa Pancok je mrtvých pouze 13 a jsou za ně zodpovědné řádící bandy a "Dalajlámova klika".

Čína dala demonstrantům ultimátum, aby se do 17.00 SEČ vzdali policii.

"Pokud tito lidé poskytnou další informace o těch, kteří se na tom podíleli, bude s nimi možná zacházeno mírněji," citovala BBC Pancoka. Ti, kteří se dopustili vážných zločinů, však mají být "tvrdě potrestáni".

Násilí čínských bezpečnostních ložek odsoudila Česká republika

"Řešení silou vede pouze k dalšímu zhoršení situace, proto vyzýváme k maximální zdrženlivosti," uvedl v tiskovém prohlášení ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg.

Premiér Mirek Topolánek vyzval k tomu, aby Peking do oblasti vpustil zahraniční tisk a o řešení situace jednal i s nejvyšším tibetským exilovým představitelem Dalajlámou.

"Pro vlastní bezpečnost"

Co přesně se v Tibetu a bezprostředním okolí děje, není zcela jasné. Čína ze země vykázala západní novináře, informace jsou tak pouze útržkové a je těžké je ověřit. Z Tibetu také vykázala turisty a další nevpouští. Podle čínské oficiální agentury Xinhua je to pro jejich vlastní bezpečnost.

Oficiální čínské agentury tvrdí, že policisté se pouze snaží udržet pořádek. "Zbláznili se, chovají se jako zvěř," citovala agentura Reuters policejního úředníka z čínské provincie Sichuan.

Na jeho stanici ve městě Aba zaútočil dav Tibeťanů. Jako i v dalších městech zde létaly zapálené petrolejové lahve. Shořela policejní stanice, tržnice a dva policejní vozy. Policie následně použila slzný plyn, oficiálně bylo zadrženo pět lidí.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Michala Sikory z Číny: O čem se tu (ne)mluví

Tibetské centrum pro lidská práva a demokracii však s odvoláním na své kontakty uvedlo, že v místě bylo vojáky zavražděno nejméně sedm demonstrantů. Již citovaný policejní úředník to v rozhovoru pro Reuters odmítl.

Jiní očití svědkové však potvrdili, že z centra města slyšeli zvuky, které připomínaly střelbu. "Nyní tu vládne velké napětí. Kolem dokola chodí policisté a hledají zraněné," popsal situaci jeden z obyvatelů města Aba.

Protestující byli zejména studenti z místní střední školy, která vyučuje v tibetském jazyce.

Olympiáda? MOV zatím říká bude

Podobně je to se zprávami ze samotného Tibetu. 

Zatímco Čína hlásí klid v hlavním městě Lhase, hongkongská kabelová televize informovala o tisících vojáků, kteří jsou zmobilizováni a nasazeni v ulicích.

Násilí v Tibetu přimělo řadu světových osobností - i ze světa sportu - aby požádaly o bojkot olympijských her, které se budou v srpnu konat v Pekingu. Mezinárodní olympijský výbor označil žádost za předčasnou.

Duchovní vůdce dalajláma to rovněž odmítl. Uvedl, že se hry, které jsou o duchu fair-play a svobody, mají v Pekingu konat. "Je to příležitost pro Čínu, aby ukázala podporu principům svobody," vzkázal.

O olympijských hrách napsal v komuniké ministerstva zahraničí i ministr Karel Schwarzenberg, který odsoudil šlapání po lidských právech v Tibetu. "Jsou to univerzální hodnoty, na něž nelze rezignovat v Praze, ani ve Lhase, a už vůbec ne v roce pořádání olympijských her v Pekingu," napsal Schwarzenberg.

Vlajka pro Tibet, zatím ještě stále v okně zelených v Poslanecké sněmovně.
Vlajka pro Tibet, zatím ještě stále v okně zelených v Poslanecké sněmovně. | Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte více:
V Praze demonstrovaly za Tibet tři stovky lidí
Prohlášení Karla Schwarzenberga k Tibetu
 

Právě se děje

Další zprávy