Co se děje v KLDR? Kim přiznal "velkou krizi", množí se zprávy o hladu a úderu covidu

Martin Novák Martin Novák
2. 7. 2021 6:23
Severní Korea má vážné problémy, způsobené nedostatkem potravin a pandemií koronaviru. O dění v zemi, která se loni na jaře úplně izolovala před světem a uzavřela hranice s Čínou i Ruskem, nemá nikdo přesné informace. Na kritický stav ale poukazují analytici a znalci severokorejských poměrů ze středeční zprávy státní tiskové agentury KCNA.
Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Ta informovala o propuštění několika vysoce postavených členů Ústředního výboru vládnoucí Korejské strany práce a slovech vůdce Kim Čong-una, který některým čelným představitelům státu vytkl vážné chyby a způsobení "velké krize". Taková oficiální prohlášení jsou v Severní Koreji vzácná a naznačují, že se děje něco vážného. "Došlo ke strašnému incidentu, který ohrozil bezpečnost a zdraví lidí," citovala KCNA vůdcova slova.

Podle agentury Reuters přišel o své místo ve vedení strany a státu Ri Pjong-čol, místopředseda Hlavní vojenské komise. Jedná se o velmi důležitého a vlivného představitele režimu, doposud byl členem politbyra a člověkem zodpovědným za program vývoje a výroby balistických raket. "Vypadá to na největší změny a čistky od roku 2013, kdy dal Kim Čong-un popravit svého strýce a muže číslo dvě v mocenské hierarchii," tvrdí bývalý severokorejský diplomat Dao Jung-ho, který uprchl na jih.

Změny v politbyru přicházejí jen deset dní poté, co Kim - také netypicky - veřejně přiznal, že země má problémy se zásobováním potravinami. Jihokorejský list Korea Times s odvoláním na své zdroje v jihokorejské rozvědce uvádí, že potravinová krize je důsledkem tří faktorů: pandemie koronaviru a s ní spojeným uzavřením hranic, nedávného řádění tajfunu na Korejském poloostrově a také nepolevujících mezinárodních sankcí.

Informace o tom, jak neúroda a nedostatek potravin dopadají na obyvatelstvo, jsou vzhledem k současné izolaci Severní Koreje neúplné. V polovině devadesátých let a kolem roku 2000 však v zemi propukl hladomor, o jehož rozsahu se svět dozvěděl až později díky výpovědím některých uprchlíků. Kvůli podvýživě a hladu tehdy zahynulo až jeden a půl milionu lidí.

Podobně nejasné jsou zprávy týkající se nemoci covid-19 v Severní Koreji. Loni na jaře Pchjongjang uzavřel pozemní hranice, přerušil veškeré letecké spoje a zakázal cizincům vstup na území Severní Koreje. V létě pak vláda oznámila, že KLDR jako první na světě koronavirus porazila a úplně vymýtila.

Tomu málokdo věřil, veškeré informace na téma pandemie režim udržoval v tajnosti. Vzhledem k malému počtu testů a špatnému vybavení nemocnic a ordinací mimo hlavní město Pchjongjang může být počet obětí vysoký.

"To, co řekl Kim nebo jak jeho prohlášení interpretovala média, jasně znamená, že Severní Korea má potvrzené případy nákazy. Když o tom diskutuje politbyro a informuje státní tisková agentura KCNA, tak to vypadá, že Pchjongjang je v zoufalé situaci a potřebuje mezinárodní pomoc," uvedl pro agenturu AFP An Čan-il, který vede v Soulu Institut pro studium Severní Koreje a sám je severokorejským uprchlíkem.

KLDR je v tuto chvíli jediným státem světa, který ještě nezačal s očkováním své populace. Vláda nekoupila ani ruský Sputnik V, ani čínský Sinopharm. Důvody nejsou známé, mohou za tím být finanční problémy.

Severní Korea je zařazená do programu Světové zdravotnické organizace nazvaného COVAX, který rozděluje vakcíny chudým zemím Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Vzhledem k nedostatku vakcín se ale na KLDR zatím nedostalo, ačkoliv měla v únoru dostat 1,7 milionu dávek preparátu od firmy AstraZeneca.

Video: Severokorejci si dělají starosti kvůli pohublému Kimovi

Lidé v Severní Koreji jsou podle médií zdrcení z toho, jak moc Kim Čong-un, vůdce této izolované komunistické země, v poslední době zhubl. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy