"Co se děje v Bělehradě?" Borrell se ztrapnil před novináři kvůli Ukrajině

Blahoslav Baťa Blahoslav Baťa
25. 5. 2023 15:59
Na ruskou Belgorodskou oblast se v posledních dnech zaměřila pozornost světové veřejnosti, když na toto území vpadly protiputinovské ruské síly. Na situaci se chtěli novináři zeptat vysokého představitele Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josepa Borrella.
„Co se děje v Bělehradě?“ Borrell vůbec netušil o ozbrojených akcích u ruské hranice. | Video: Aktuálně.cz/consilium.europa.eu

Bruselský politik před ně předstoupil v úterý 23. května po zasedání ministrů obrany členských států EU, kteří mimo jiné jednali i o podpoře Ukrajiny, která se brání ruské agresi a která s ruskou Belgorodskou oblastí sousedí.

Jeden z novinářů se Borrella anglicky zeptal, zda se situací v ruském Belgorodu rada zabývala. Nechápající Borrell odpověděl ve francouzštině, že neví, o čem je ohledně Bělehradu (hlavní město Srbska) řeč. Novinář tedy upřesnil, že jde o Belgorod v Belgorodské oblasti.

Stále nechápající politik, který má v popisu práce sledovat aktuální dění za hranicemi Evropské unie, se obrátil na ženu, která tiskovou konferenci uváděla. Při tom Borrell opět oslovil novináře se slovy: "Řekněte mi, co se děje v Bělehradě?"

Teprve po krátkém rozhovoru se ženou Borrell prohlásil: "Obávám se, že nejsem schopen mluvit o záležitosti, jako je Belgorod. Nechci se vyjadřovat ke všem věcem, o kterých nejsem plně informován."

Nebylo to poprvé, kdy se Borrell dostal před kamerami do problémů kvůli Rusku. Před dvěma lety ho na zahraniční cestě v Moskvě zesměšnil ruský ministr zahraničí. Nejdříve s ním uspořádal agresivní tiskovou konferenci, poté, těsně před jeho odletem domů, Rusko vyhostilo tři diplomaty Evropské unie. 

Dvoudenní vpád z Ukrajiny do západního pohraničí Ruska by podle vojenských analytiků mohl donutit Kreml odeslat část vojáků z přední linie před připravovanou velkou protiofenzivou Kyjeva a zasadit Moskvě psychologickou ránu.

Přestože Kyjev popírá jakoukoli roli v tomto výpadu, největší přeshraniční nájezd z Ukrajiny od zahájení ruské invaze před 15 měsíci byl podle expertů téměř jistě koordinován s ukrajinskými ozbrojenými silami, které se připravují na pokus znovu získat území obsazená Ruskem, píše agentura Reuters.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy