Co se děje s tělem ve vesmíru? Odpoví pokus na dvojčatech

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 3. 2015 16:00
NASA vyšle na ISS astronauta, jehož dvojče zůstane na Zemi. Experti pak budou rok sledovat změny v obou organismech.
Scott Kelly (vlevo) a jeho bratr Mark.
Scott Kelly (vlevo) a jeho bratr Mark. | Foto: NASA/Youtube

Washington - Něco takového lidé ještě nezkusili.

americký astronaut Scott Kelly a ruský kosmonaut Michail Kornijenko v pátek v 19:42 našeho času odstartují z kosmodromu Bajkonur a v kosmické lodi Sojuz naberou směr Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), zahájí tím mimořádnou misi.

Potrvá totiž celý rok.

Rekordně dlouhý pobyt ve vesmíru by měl postačit k tomu, aby vědci nalezli odpověď na zásadní otázku, co se bude dít s těly kosmonautů při cestách ke vzdáleným cílům, jakými jsou asteroidy nebo vytoužený Mars.

Pokusný Mark

Aby mohly být fyzické změny lépe monitorovány, byl americkou stranou vybrán kosmonaut, jehož dvojče Mark zůstane na Zemi. Vědci tak budou moci lépe zkoumat, co jsou přirozené změny (například stárnutí), a co už jsou anomálie, vyvolané stavem beztíže či dalšími vesmírnými vlivy.

Kelly a Kornienko stráví rok na ISS, abychom lépe porozuměli tomu, jak lidský organismus reaguje na pobyt ve vesmíru a jak se adaptuje na stav beztíže.

"Kelly a Kornienko stráví rok na ISS, abychom lépe porozuměli tomu, jak lidský organismus reaguje na pobyt ve vesmíru a jak se adaptuje na stav beztíže. Data z expedice budou použita k dalšímu snížení budoucích rizik, spojených s dlouhodobými vesmírnými lety k asteroidu nebo na Mars," píše NASA na svých stránkách.

V současné době se odborníci na kosmonautiku dlouhodobého pobytu lidské posádky ve vesmíru obávají, především kvůli dvěma rizikům - zakrňování svalstva, a to včetně vnitřního, tedy i srdce, a vlivu kosmického záření na organismus. Před tím nás za normálních okolností chrání magnetické pole Země. 

Jako rok ležet v posteli

Nastávající mise má prověřit první jmenovanou hrozbu.

Pozorování a pokusy budou rozděleny do několika kategorií. Sledovány budou celkové změny kondice, změny vidění, které může změnit odlišná distribuce krevních tekutin ve stavu beztíže, změny v chování, zejména vliv dlouhodobé izolace na psychiku astronautů a odolnost vůči ponorkové nemoci, vliv stavu beztíže na metabolismus, jakožto i odchylky v mikroflóře.

Výrazná odchylka jakéhokoliv ze jmenovaných faktorů by mohla být při daleké cestě na Mars či k asteroidu fatální.

Už teď je známo to, že má pobyt ve vesmíru na kosmonautovo tělo podobný vliv, jako kdyby celou tu dobu, co bude na misi, ležel v posteli.

Změnám se dá do jisté míry zamezit každodenním cvičením na speciálně upravených strojích, je ale třeba ověřit, zda tato technika funguje dlouhodobě.   

Pokud jde o druhé zmíněné riziko - tedy kosmické záření -, budou jej muset vědci na Zemi prověřit jinak. Nízká oběžná dráha je totiž stále v ochranném pásmu Země a kosmonauti na ISS nejsou vystavení ani průletu takzvaných Van Allenových pásů, kde se radiace přicházející k Zemi kumuluje, a následnému záření ve volném prostoru.

Start ruské kosmické lodi i dokovací manévr s ISS můžete sledovat v přímém přenosu na stránkách NASA TV v pátek od 19:30 SEČ.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Švýcar Odermatt slaví v super-G v Beaver Creeku první výhru v SP

Švýcarský lyžař Marco Odermatt vyhrál superobří slalom v americkém Beaver Creeku a připsal si premiérové vítězství v seriálu Světového poháru. Druhého Nora Aleksandera Aamodta Kildeho porazil o desetinu sekundy. Vítěz úvodního super-G z Lake Louise, olympijský šampion Matthias Mayer z Rakouska, byl o další čtyři setiny třetí a upevnil si vedení v celkovém hodnocení SP.

Dvaadvacetiletý Odermatt se na trať spustil s číslem dvě a byl první, kdo dojel až do cíle. Jeho čas pak už nikdo nepřekonal. Všestranný Švýcar, jenž na loňském mistrovství světa juniorů získal pět zlatých medailí, tak potvrdil svůj talent i mezi elitou. Jeho dosavadním maximem v SP bylo druhé místo z obřího slalomu v Soldeu z minulé sezony.

"Bylo to na hraně, víc už bych přitlačit nemohl. Ale v super-G můžete být rychlý jedině tak, že pojedete na hraně. S číslem dvě to taky jinak nejde. Neměl jsem žádné informace, měl jsem v hlavě jen ideální linii a té jsem se držel," řekl.

V sobotu čeká lyžaře v Coloradu sjezd, v neděli je na programu obří slalom.

Další zprávy