Co s Íránem? Hádka mocností pokračuje

Red Zah, ČTK, Reuters
9. 5. 2006 11:27
New York - Jednání členů Rady bezpečnosti OSN o protiíránské rezoluci zatím nikam nevedla, Írán vrací do hry ruskou nabídku.
Ministři se sešli v New Yorku na pozvání šéfky americké diplomacie Condoleezzy Riceové.
Ministři se sešli v New Yorku na pozvání šéfky americké diplomacie Condoleezzy Riceové. | Foto: Reuters

Již včera měla být podle představ západních mocností hotova rezoluce hrozící Íránu použitím síly. Ministři zahraničí hlavních mocností třímajících v Radě bezpečnosti OSN právo veta se však nebyli schopni shodnout na společném postupu.

Podle amerického diplomata, kterého citovala agentura Reuters, se Rusko, Francie, Británie, Čína, Německo a Spojené státy shodují na tom, že Írán musí za svoji neochotu podřídit se rezolucím OSN zaplatit. Na tom, jak teheránský režim potrestat, se však zatím jejich ministři zahraničí nebyli schopni shodnout.

"Myslím, že šance na to, že se nám podaří dospět k dohodě ještě tento týden, není velká" uvedl americký diplomat.

Podlě něj zatím nepanuje shoda o tom, zda se má íránská rezoluce opírat o sedmý článek Charty OSN. Tento článek umožňuje uvalení sankcí a v nejkrajnějším případě i vojenskou akci. Na jeho základě Spojené státy napadly v roce 2003 Irák.

"Myslím si, že vyhlídky na dohodu v tomto týdnu nejsou příliš dobré. Musíme ještě ujít pěkný kus cesty," citovala vysokého amerického činitele agentura Reuters. 

Rusko a Čína chtějí dále jednat

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova se všechny mocnosti shodují na tom, že Írán nesmí získat jaderné zbraně.

Právě ruský návrh na to, jak to ošetřit, se zřejmě vrací do hry. Hlavní íránský vyjednavač Alí Laridžání dnes prohlásil, že nabídka Moskvy, aby Írán obohacoval uran na ruském území, zůstává pro Teherán možnou cestou ze součaasné krize.

Rusko a Čína už dříve daly najevo, že dávají přednost dalšímu diplomatickému jednání s Teheránem, rezoluci ale v zásadě neodmítají. Peking trvá na tom, že dokument se musí vyhnout případným zmínkám o sankcích proti Íránu.

Foto: Reuters

Naproti tomu USA, Británie a Francie chtějí do usnesení prosadit článek sedm Charty OSN, který by otevřel možnost proti Íránu sankce uplatnit a popřípadě se uchýlit i k vojenskému řešení - byť každý takový krok by si vyžádal další separátní rezoluci.

Washington a jeho spojenci mají obavy, že Teherán se snaží svým jaderným programem dosáhnout na jadernou zbraň, Írán ale tvrdí, že program má výlučně civilní charakter a že jeho cílem je energetická soběstačnost země.

Dopis íránského prezidenta přišel nečekaně

Írán se také v pondělí uchýlil k nevídanému kroku, když oznámil, že prezident Mahmúd Ahmadínežád poslal svému americkému protějšku Georgi Bushovi dopis, v němž navrhuje "nové cesty" k vyřešení nynějších rozporů kolem íránského jaderného programu.

Mahmúd Ahmadínežád poslal svému americkému protějšku Georgi Bushovi dopis, v němž navrhuje
Mahmúd Ahmadínežád poslal svému americkému protějšku Georgi Bushovi dopis, v němž navrhuje | Foto: Reuters

Riceová odmítla dopis s vysvětlením, že nepomáhá řešení situace kolem íránského jaderného programu.

"Tento dopis není prostředkem, který by otvíral pole pro řešení záležitosti a ani se tomu neblíží," řekla ministryně. "Vůbec se konkrétně nedotýká věci, o které jednáme." 

Nejmenovaný evropský diplomat však tento krok Teheránu označil za "další taktický mistrovský kousek, který byl záměrně načasován, aby těsně předcházel pondělní schůzce ministrů".

Podle tohoto zdroje íránský dopis vyvolal mezi pracovníky americké vlády "velkou nervozitu".

 

Právě se děje

Další zprávy