Co nejvíc trápí svět? Korupce a strach ze ztráty práce

Zahraničí Zahraničí
13. 12. 2011 6:00
Průzkumu pro BBC World se účastnilo 11 tisíc lidí ze 23 zemí
Polovina mladých Španělů si hledá práci marně.
Polovina mladých Španělů si hledá práci marně. | Foto: Reuters

Londýn - Existuje-li něco, z čeho mají obavu lidé ze všech koutů světa, pak je to nezaměstnanost. Vyplývá to z průzkumu společnosti Globescan, který provedla mezi 11 tisíci dotázaných z 23 zemí pro britskou stanici BBC.

I když dotázaní často zmiňovali i ekonomický růst, světovou veřejnost ze všeho nejvíc trápí korupce a chudoba, uvádí zpráva s názvem Svět mluví.

Španělská nezaměstnanost

Nezaměstnanost jako velký problém zmínilo 18 procent dotázaných, což je šestkrát víc než v roce 2009. Tehdy si objednala BBC podobný průzkum poprvé.

Největší obavy mají z nedostatku pracovních míst Španělé. Na jejich zemi tvrdě udeřila dluhová krize eurozóny. Přes 40 procent mladých lidí tam je bez práce.

Strach z nezaměstnanosti nadměrně sužuje i obyvatele Ghany, Mexika, Nigérie a Turecka.

Jiný kraj, jiný strach

Jinak se ale obavy obyvatel planety Země zásadně liší, a to podle místa jejich původu. Zatímco v bohatých ekonomikách, jako je USA, Japonsko a Francie, převládá strach o globální ekonomiku, v chudých státech mají starosti mnohem konkrétnější podobu.

Z globálního oteplování svět strach nemá.
Z globálního oteplování svět strach nemá. | Foto: Reuters

Nejčastěji probíraným tématem v Nigérii, Indii, Turecku, Indonésii a Peru je vládní i soukromá korupce.

V Číně, Rusku, Keni a na Filipínách zase mají lidé strach z rostoucích cen potravin a energií.

V Jižní Americe označují za velmi palčivý problém násilí spojené s činností gangů a drogových kartelů.

Životní prostředí zajímá málokoho

Sonda do názorů světové veřejnosti přinesla ještě jednu zajímavost: stav životního prostředí trápí málokoho.

Loni figurovala změna klimatu na dotaznících lidí z celkem deseti zemí. Letos působí starosti už jen občanům Německa a Velké Británie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy