Co nejvíc trápí Španěly? Terorismus

Red Zah, Reuters
23. 2. 2007 14:01
Madrid - Zapomeňte na nezaměstnanost nebo přistěhovalectví. Španělé mají podle průzkumu veřejného mínění největší obavy z terorismu.
Útok na parkoviště na madridském letišti v prosinci 2006
Útok na parkoviště na madridském letišti v prosinci 2006 | Foto: čtk/AP

Společnost CIS, která ve Španělsku podobná šetření provádí pravidelně, publikovala svá nejčerstvější zjištění na základě analýzy dat posbíraných v posledním lednovém týdnu.

A ukázalo se, že více než cokoli jiného, španělskou veřejnost stresují násilné akce baskických separatistů z organizace ETA a radikálních islamistů.

To, že terorismus poprvé od roku 2005 vytlačil z čela negativního žebříčku nezaměstnanost, dávají autoři především do souvislosti s prosincovým útokem baskických radikálů na madridské letiště, při němž zahynuli dva lidé.

Nálady u španělské veřejnosti se tak vrátily zhruba na úroveň roku 2004, kdy islamističtí radikálové při sérii útoků na příměstské vlaky v Madridu připravili o život 191 lidí. Od minulého týdne se téměř tři desítky předpokládaných pachatelů zodpovídají ze svých činů před španělskou justicí.

Prosincový útok na letiště v Madridu byl první smrtonosnou akcí organizace ETA za poslední tři roky. Celkem si její ozbrojená kampaň za své zhruba 40leté trvání vyžádala na 800 lidských životů.

Náskok socialistů před lidovci na novém minimu

Výbuchy na letišti byly ale o to nečekanější, že vláda premiéra Josého Luise Rodrigueze Zapatera s baskickými separatisty v tu dobu vedla už zhruba tři čtvrtě roku mírová jednání.

Útoky na příměstské vlaky v Madridu v březnu 2004
Útoky na příměstské vlaky v Madridu v březnu 2004 | Foto: reuters

Ta byla sice vzápětí přerušena, vláda ale u veřejnosti za svou "naivitu" ztratila na důvěryhodnosti, což se v průzkumech veřejného mínění rovněž odráží.

Náskok socialistů před opoziční Lidovou stranou, která je zásadně proti vyjednávání se zástupci ETA, se podle aktuálního průzkumu ztenčil na pouhé 1,2 procenta, což je nejnižší úroveň od chvíle, co se Zapatero ujal moci.

Stojí za to připomenout, že k vítězství socialistů v posledních volbách došlo krátce po zmiňovaných teroristických útocích na příměstské vlaky v březnu 2004 a souvislost mezi nimi a rozhodováním voličů byla více než zřejmá.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Deník N žaluje Zemanovu kancelář, protože neposkytuje informace některým médiím

Deník N podal žalobu na Kancelář prezidenta republiky kvůli tomu, že od konce května odmítá poskytovat informace některým médiím. V prohlášení na svém webu v pondělí list uvedl, že prezidentská kancelář je úřad jako každý jiný a nemůže si vybírat, zda bude plnit své povinnosti a dodržovat zákony. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček napsal, že mu krok deníku "nestojí za jednu jedinou reakci".

Zdroj: ČTK
Další zprávy