Z démona Junckera se stává spojenec. Sobotka se s ním usmiřoval u večeře: "Co jsme si, to jsme si."

Ondřej Houska Ondřej Houska
19. 10. 2017 8:37
Země visegrádské čtyřky a Evropská komise chtějí překonat vzájemné spory, například ohledně migrace. Šéf komise Juncker a premiéři států V4 se na společné večeři v Bruselu shodli, že EU by se neměla dělit na země s eurem a na státy s vlastní měnou. Stejně tak by v Evropě nemělo převládnout rozdělení na Západ a Východ.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a český premiér Bohuslav Sobotka.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a český premiér Bohuslav Sobotka. | Foto: ČTK

Brusel (Od našeho zpravodaje) - Premiéři si v rámci různých slavnostních akcí můžou pochutnat na lecjakých jídlech, ale topinamburový krém asi moc často nejedli. V Bruselu ho mohl vyzkoušet premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) - spolu s ostatními předsedy vlád zemí visegrádské čtyřky ho na večeři pozval předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. A na úvod se servíroval právě topinamburový krém. Následoval hlavní chod, srnčí medailonky s foie gras a polentou.

Juncker to vyjádřil poeticky: "Podával se konsenzus skrze kompromis a spolupráci." Pozváním Čechů, Slováků, Poláků a Maďarů na večeři tedy chtěl dát najevo, že i když se tyto státy s "Bruselem" často hádají, je nutné se přes tyto spory přenést a zdůraznit, že Evropská unie musí být jednotná.

Zdroj z Evropské komise pro Aktuálně.cz shrnul Junckerův postoj takto: "Co jsme si, to jsme si." Je tak možné například to, že Evropská komise nakonec nepodá zvažovanou žalobu proti Česku kvůli tomu, že nerespektuje právo a odmítá na základě povinných kvót přijímat uprchlíky. I když to Brusel oficiálně nijak neslíbil. Na druhou stranu, ani současná snaha o dohodu nejspíš nezastaví právní řízení, které vede komise s Polskem kvůli změnám v soudnictví prováděným současnou polskou vládou.

"Shodli jsme se na mnoha věcech, které nás spojují," řekl o společné večeři český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař. Státy Visegrádu například chtějí, aby o zvažovaných změnách ve fungování EU po odchodu Británie rovnoprávně jednalo všech 27 zemí unie.

Odmítají to, o čem mluvil například francouzský prezident Emmanuel Macron, tedy aby dominantní roli v EU převzala eurozóna a státy s vlastní měnou se ocitly bokem. "Visegrádská čtyřka je na straně těch, kteří si nepřejí kopání příkopů mezi eurozónou a tou zbylou částí Evropské unie," zdůraznil premiér Sobotka. Ze zemí Visegrádu mají euro jen Slováci.

Juncker už několikrát ujistil, že jednota EU je jedním z jeho hlavních zájmů. A stejně tak zdůrazňuje i to, že je potřeba zabránit dělení EU na západní a východní země. O tom se mluví například kvůli migrační krizi, ve které se státy jako Česko postavily proti přijímání uprchlíků. "Tahle propast mě trápí. Hrozí, že bude ještě prohloubena," řekl Juncker minulý měsíc v rozhovoru s Aktuálně.cz.

Podle českých i bruselských diplomatů Juncker skutečně chce, aby státy unie při nadcházející debatě o možném prohloubení integrace postupovaly pokud možno společně. "Z Junckera, který byl v Česku démonizován, se teď stává náš spojenec," řekl k tomu mimo záznam jeden z vysoce postavených diplomatů.

Šéf komise premiéry Visegrádu na společné večeři ujistil například o tom, že by státy s vlastní měnou neměly finančně prodělat na případné další integraci eurozóny. Komise se na výzvy některých členských zemí chystá předložit návrh, aby společný evropský rozpočet do budoucna obsahoval speciální "kolonku" určenou jen pro státy eurozóny. "V takovém případě by byl v podobném poměru vytvořen rozpočet i pro země, které neplatí eurem," řekl podle státního tajemníka Chmelaře Juncker.

Předseda komise tyto finance pro státy s vlastní měnou vnímá i jako určitou pomoc, která by měla jejich ekonomikám usnadnit přijetí společné evropské měny. Zároveň na večeři zopakoval, že nechce žádný stát k přijetí eura nutit.

 

Právě se děje

Další zprávy