Co dál s Německem? Sociální demokraté zvažují spolupráci s Merkelovou i opoziční smlouvu

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 11. 2017 18:54
V řadách německých sociálních demokratů se objevují náznaky, že by jejich strana mohla najít společnou řeč s křesťanskými demokraty kancléřky Angely Merkelové. Pokračování tzv. velké koalice sice není moc pravděpodobné, mohla by ale vzniknout menšinová vláda CDU/CSU, kterou by sociální demokraté podporovali.
Kancléřka Angela Merkelová a šéf sociálních demokratů Martin Schulz.
Kancléřka Angela Merkelová a šéf sociálních demokratů Martin Schulz. | Foto: Reuters

Berlín - V německé sociální demokracii (SPD) se objevují stále častější hlasy, aby strana nevylučovala povolební spolupráci s konzervativní unií CDU/CSU.

I když pokračování dosavadní velké koalice stále není pravděpodobné, mohla by SPD s křesťanskými demokraty Angely Merkelové a CSU uzavřít jistou obdobu někdejší české opoziční smlouvy a podporovat menšinovou vládu konzervativců.

"Musíme diskutovat o všech možnostech. A čas na to si uděláme," řekl listu Passauer Neue Presse místopředseda sociálních demokratů Thorsten Schäfer-Gümbel.

"Když není možná koalice, jsou možné menšinové vlády tolerované různými stranami s výjimkou AfD," nechal se zase slyšet Matthias Miersch z levicového křídla strany.

Předseda sociálních demokratů v největší spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku Michael Groschek hovoří rovnou o možnosti vytvoření "paktu stability". SPD by podpořila menšinovou vládu vedenou CDU výměnou za dohodu o otázkách, jako je "spravedlivá" daňová politika, zajištění důchodů nebo reforma Evropské unie.

Taková konstelace by byla částečně podobná opoziční smlouvě mezi ČSSD a ODS z let 1998 až 2002. ODS tehdy umožnila vznik menšinové vlády ČSSD mimo jiné výměnou za křesla předsedů obou parlamentních komor.

O možné podpoře menšinové vlády, která ve Spolkové republice ještě nikdy na celostátní úrovni nevznikla, se v Německu mluví proto, že dosavadní jednání o koalici CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených ztroskotala. FDP už se navíc nechala slyšet, že by do takovéto vlády nevstoupila ani po případných předčasných volbách.

O možnostech dalšího politického vývoje dnes s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem, který se staví proti předčasným volbám a vyzývá strany k dalšímu jednání, víc než hodinu diskutoval šéf SPD Martin Schulz.

Byl to právě Schulz, kdo v pondělí ve vedení strany prosadil stanovisko, které znovu jasně vyloučilo pokračování vládní spolupráce s CDU/CSU. Podle magazínu Spiegel mu za to ale ve stejný den řada poslanců sociální demokracie vyčinila. Kritizovali, že vedení strany s nimi stanovisko neprodiskutovalo, a vyjadřovali pochybnosti o tom, že by SPD mohla v předčasných volbách dopadnout lépe než v těch zářijových, kdy dosáhla svého nejhoršího výsledku od druhé světové války.

Jedna z poslankyň se dokonce zeptala, kdo by vlastně stranu do předčasných voleb vedl. Taková otázka by se přitom vůbec nenabízela, pokud by pozice v čele strany, kterou chce Schulz obhájit na prosincovém sjezdu, byla pevná.

Schulz od té doby hovoří trochu jinak. "SPD si je zcela vědoma své zodpovědnosti v momentálně těžké situaci," řekl ve středu agentuře DPA. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že se v dalších dnech a týdnech podaří najít řešení dobré pro Německo. Úplně teď ale podle pozorovatelů vedení SPD - pokud jde o velkou koalici - otočit nemůže, protože by působilo nevěrohodně a mohlo by si znepřátelit stranickou základnu.

Je spousta schopných politiků, ale nejsou to lidé, kteří mají v krvi rozhodování, myslí si publicista Jaroslav Šonka. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy