Británie se blíží k brexitu, nejistota ale pokračuje. Přečtěte si, co bude dál

Helena Truchlá Helena Truchlá
9. 1. 2020 12:31
Doba, kdy se každé hlasování o brexitu v britském parlamentu měnilo v malé drama, skončila. Po prosincových volbách si konzervativní premiér Boris Johnson zajistil v Dolní sněmovně pohodlnou většinu a zákony potřebné k dokončení britského odchodu z EU projdou bez problémů. Co se ale přesně stane 31. ledna, kdy má k brexitu dojít?
Brexit, ilustrační foto.
Brexit, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Co dělí Spojené království od brexitu?

Chybí schválení takzvaného zákona o odchodové dohodě v britském parlamentu. Poslanci o něm budou ve čtvrtek hlasovat, pak poputuje ještě do horní komory, Sněmovny lordů. "Zelenou" musí dát brexitu na konci ledna také poslanci Evropského parlamentu.

Poté co Boris Johnson v polovině loňského prosince vyhrál volby a získal v parlamentu absolutní většinu, jsou tato hlasování v podstatě formalitou. V první fázi schvalování ještě před Vánoci zákon prošel poměrem 358 hlasů pro a 234 proti.

Ve čtvrtek se také očekává, že řadu pozměňovacích návrhů podaných opozicí poslanci zamítnou. Jediný, který má šanci na úspěch, je nápad z řad konzervativních zastánců brexitu. A sice aby se poslední lednový večer na oslavu rozezněl zvon Big Ben na věži parlamentu v Londýně.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy