Alexijevičová, zubři nebo film Jdi a dívej se. Co byste měli vědět o Bělorusku

Martin Novák Martin Novák
17. 8. 2020 6:11
Bělorusko má mnoho lidí spojené hlavně s prezidentem Alexandrem Lukašenkem, vládne mu už šestadvacet let. Mohutné protesty, které následovaly po volbách z 9. srpna, upnuly na tuto zemi nevídanou pozornost v Evropě i v Česku. Nabízíme krátký přehled o historii, kultuře, politice a zajímavostech Běloruska.
Protesty v Bělorusku.
Protesty v Bělorusku. | Foto: Reuters

Bělorusko není druhá Ukrajina

Současné běloruské protesty svádí k hledání podobností s ukrajinskou oranžovou revolucí v roce 2004 nebo s takzvaným Euromajdanem na konci roku 2013. Situace v Bělorusku je ale jiná. Běloruský systém je mnohem více autoritářský, než kdy byl na Ukrajině od rozpadu Sovětského svazu, opozice nemá přístup do médií a její předáci musí žít s obavami ze zatýkání a pronásledování.

Jiný je také vztah k Rusku: zatímco mnoho Ukrajinců se vůči Rusům vymezuje, u Bělorusů tomu tak není. Ani u těch, kteří odmítají Lukašenkův režim. V minulosti bylo Bělorusko dlouho v jednom státě s Litevci a Poláky. Vyhlášení nezávislé Běloruské lidové republiky v roce 1918 nikdo neuznal, samostatný stát vznikl až po rozpadu Sovětského svazu na konci roku 1991.

Většina Bělorusů ovládá běloruštinu, ale používá jako první jazyk ruštinu.

Zatímco na Ukrajině v posledních letech odstranili všechny sochy Vladimira I. Lenina a jiných sovětských vůdců, v Bělorusku stále stojí. Velká socha Lenina s pohledem upřeným do dáli stojí přímo před sídlem vlády v Minsku.

 

Právě se děje

Další zprávy