Alexijevičová, zubři nebo film Jdi a dívej se. Co byste měli vědět o Bělorusku

Martin Novák Martin Novák
17. 8. 2020 6:11
Bělorusko má mnoho lidí spojené hlavně s prezidentem Alexandrem Lukašenkem, vládne mu už šestadvacet let. Mohutné protesty, které následovaly po volbách z 9. srpna, upnuly na tuto zemi nevídanou pozornost v Evropě i v Česku. Nabízíme krátký přehled o historii, kultuře, politice a zajímavostech Běloruska.
Protesty v Bělorusku.
Protesty v Bělorusku. | Foto: Reuters

Bělorusko není druhá Ukrajina

Současné běloruské protesty svádí k hledání podobností s ukrajinskou oranžovou revolucí v roce 2004 nebo s takzvaným Euromajdanem na konci roku 2013. Situace v Bělorusku je ale jiná. Běloruský systém je mnohem více autoritářský, než kdy byl na Ukrajině od rozpadu Sovětského svazu, opozice nemá přístup do médií a její předáci musí žít s obavami ze zatýkání a pronásledování.

Jiný je také vztah k Rusku: zatímco mnoho Ukrajinců se vůči Rusům vymezuje, u Bělorusů tomu tak není. Ani u těch, kteří odmítají Lukašenkův režim. V minulosti bylo Bělorusko dlouho v jednom státě s Litevci a Poláky. Vyhlášení nezávislé Běloruské lidové republiky v roce 1918 nikdo neuznal, samostatný stát vznikl až po rozpadu Sovětského svazu na konci roku 1991.

Většina Bělorusů ovládá běloruštinu, ale používá jako první jazyk ruštinu.

Zatímco na Ukrajině v posledních letech odstranili všechny sochy Vladimira I. Lenina a jiných sovětských vůdců, v Bělorusku stále stojí. Velká socha Lenina s pohledem upřeným do dáli stojí přímo před sídlem vlády v Minsku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden ve středu za diplomatické roztržky vyvolané novým bezpečnostním paktem s Austrálií telefonicky hovořil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie svého ambasadora minulý týden povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostního partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakci neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy