Alexijevičová, zubři nebo film Jdi a dívej se. Co byste měli vědět o Bělorusku

Martin Novák Martin Novák
17. 8. 2020 6:11
Bělorusko má mnoho lidí spojené hlavně s prezidentem Alexandrem Lukašenkem, vládne mu už šestadvacet let. Mohutné protesty, které následovaly po volbách z 9. srpna, upnuly na tuto zemi nevídanou pozornost v Evropě i v Česku. Nabízíme krátký přehled o historii, kultuře, politice a zajímavostech Běloruska.
Protesty v Bělorusku.
Protesty v Bělorusku. | Foto: Reuters

Bělorusko není druhá Ukrajina

Současné běloruské protesty svádí k hledání podobností s ukrajinskou oranžovou revolucí v roce 2004 nebo s takzvaným Euromajdanem na konci roku 2013. Situace v Bělorusku je ale jiná. Běloruský systém je mnohem více autoritářský, než kdy byl na Ukrajině od rozpadu Sovětského svazu, opozice nemá přístup do médií a její předáci musí žít s obavami ze zatýkání a pronásledování.

Jiný je také vztah k Rusku: zatímco mnoho Ukrajinců se vůči Rusům vymezuje, u Bělorusů tomu tak není. Ani u těch, kteří odmítají Lukašenkův režim. V minulosti bylo Bělorusko dlouho v jednom státě s Litevci a Poláky. Vyhlášení nezávislé Běloruské lidové republiky v roce 1918 nikdo neuznal, samostatný stát vznikl až po rozpadu Sovětského svazu na konci roku 1991.

Většina Bělorusů ovládá běloruštinu, ale používá jako první jazyk ruštinu.

Zatímco na Ukrajině v posledních letech odstranili všechny sochy Vladimira I. Lenina a jiných sovětských vůdců, v Bělorusku stále stojí. Velká socha Lenina s pohledem upřeným do dáli stojí přímo před sídlem vlády v Minsku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy