Jaká budou nová imigrační pravidla v Británii? Musíte mít maturitu a umět anglicky

Helena Truchlá Helena Truchlá
21. 2. 2020 16:05
Boris Johnson začíná uskutečňovat první předvolební sliby, které ho loni v prosinci vynesly do úřadu britského premiéra a umožnily mu vyvést zemi z Evropské unie. Jeho vláda tento týden navrhla nový systém, který by měl výrazně omezit příchod ekonomických migrantů do Británie. Výrazně zhorší situaci i pro Čechy, zejména ty bez kvalifikace a znalosti angličtiny.
Britský premiér Boris Johnson.
Britský premiér Boris Johnson. | Foto: ČTK

O co britské vládě jde?

"Splnit závazky vůči britské veřejnosti a převzít znovu kontrolu nad vlastními hranicemi," stojí hned v úvodu v úterý zveřejněného prohlášení britského ministerstva vnitra. Vláda konzervativního premiéra Borise Johnsona chce změnit imigrační systém, který byl až dosud "pokřivený evropskými pravidly volného pohybu". Chce do Británie přilákat vysoce kvalifikované osoby z celého světa a zajistit odklon od "závislosti na levné pracovní síle z Evropy". 

Nový plánovaný systém bude bodovat jednotlivé osoby podle jejich schopností a znalostí.

Nesouhlas s mírou migrace směřující do Británie ze zbytku EU byl jedním z hlavních argumentů, které politiky motivovaly k vyhlášení referenda o odchodu Británie z unie v červnu 2016. Její omezení slíbili konzervativci také před loňskými prosincovými volbami.

 

Právě se děje

Další zprávy