CNN: Afghánská vláda a Taliban poprvé jednaly o míru

Martin Novák Martin Novák, David Slížek
6. 10. 2008 8:36
Saúdská Arábie se snaží oddělit Taliban a Al-Káidu
Bojovník Talibanu s vlajkou na pákistánském území.
Bojovník Talibanu s vlajkou na pákistánském území. | Foto: Reuters

Londýn - Americká televize CNN zveřejnila informace o přelomové schůzce zástupců afghánské vlády a teroristické skupiny Taliban.

Čtyřdenní setkání se mělo uskutečnit v posledním zářijovém týdnu v Mekce v Saudské Arábii. Zprostředkoval ho saudský král Abdalláh, odvolává se CNN na nejmenovaný zdroj informovaný o detailech jednání.

Přítomno bylo 11 zástupců Talibanu, dva vládní úředníci Afghánistánu, celkem 17 členů saúdské delegace a několik dalších účastníků.

Začátek míru?

Vůdce Talibanu mulla Umar se podle tohoto zdroje vyjednávání nezúčastnil. Podle CNN ale dal jasně najevo, že Taliban už není spojencem Al-Káidy.

Saúdská král Abdalláh.
Saúdská král Abdalláh. | Foto: Reuters

Rozhovory zatím neměly žádný konkrétní výsledek, ale měly by nastartovat dlouhodobý proces, který by mohl vést k uklidnění situace v Afghánistánu.

Zákulisní jednání, která v setkání Talibanu s afghánskými představiteli vyústila, trvala podle zdroje CNN asi dva roky.

Taliban nemá pevnou strukturu

Ještě minulý týden jeden z nejvyšších velitelů Talibanu mulla Brother v rozhovoru pro agenturu Reuters odmítl jednání s afghánsku vládou, kterou označil za loutkovou. Podle něj je Taliban připraven bojovat, dokud všichni cizí vojáci neopustí území Afghánistánu.

Saudská Arábie byla jednou ze tří zemí, které v devadesátých letech uznaly vládu Talibanu v Afghánistánu. Jejich vztahy ale později narušilo odmítnutí mully Umara vydat šéfa Al-Káidy Usámu bin Ládina.

Není však jasné, nakolik je dnes Taliban homogenním hnutím. V Afghánistánu i Pákistánu operují skupiny, hlásící se k Talibanu, ale působící přitom nezávisle na jakémkoliv centrálním vedení.

Podle afghánské vlády je největším problémem otevřená hranice s Pákistánem, protože právě na pákistánské straně má Taliban úkryty a výcvikové tábory.

Rozhovory se v Mekce konají na pozadí spekulací, že jeden z nejvlivnějších vůdců Talibanu v Pákistánu - Bajtulláh Mehsúd - vážně onemocněl a možná dokonce zemřel.

Mehsúdovi je přičítána zodpovědnost za mnoho teroristických útoků, včetně prosincového atentátu na bývalou pákistánskou premiérku Benázír Bhuttovou.

 

Právě se děje

Další zprávy