Člověka vrátíme na Měsíc roku 2020, slíbila vláda Číny

Karel Toman
30. 12. 2011 8:30
Čínští vědci tuto možnost připouštěli už dříve, ve čtvrtek ji posvětila vládní Bílá kniha
V bajkonurském komplexu stojí celkem patnáct startovacích ramp pro kosmické lodě.
V bajkonurském komplexu stojí celkem patnáct startovacích ramp pro kosmické lodě. | Foto: Reuters

Peking - Čína ohlásila svůj záměr poslat astronauta na Měsíc. Jde o první oficiální potvrzení úmyslu provést to, co se Američanům podařilo před bezmála 40 lety.

Čínští vědci tento cíl několikrát veřejně zmínili, čtvrteční čínské vládní prohlášení je ale vůbec první, kdy se mu dostalo posvěcení z nejvyšších míst, informoval list Financial Times.

Čína podle prohlášení "povede studie ohledně předběžného plánu na pilotované přistání na Měsíci."

Mise na Měsíc se má uskutečnit roku 2020 a Čína - druhá největší ekonomika světa - ji oznámila pět měsíců poté, co Spojené státy z ekonomických důvodů bez obnovy pozastavily svůj vesmírný program a poslaly do výslužby své raketoplány.

Čína je plná "tužeb po obrovském vesmíru"

"Čínský lid je stejný jako lidé na celém světě. Když vzhlížíme k hvězdnému nebi, jsme plni přání a tužeb po obrovském vesmíru," uvedl na tiskovém brífinku Čang Wej z Čínského národního vesmírného úřadu.

Plán je obsažen v takzvané Bílé knize, která slouží jako jakýsi jízdní řád na příštích pět let. Podle této Bílé knihy vyvine Čína nové satelity, zvýší úsilí k postavení vesmírné stanice a posílí svůj výzkum ve vesmíru.

Vláda se také chystá spustit bezpilotní mise k Měsíci a do roku 2016 provést „nové technologické průlomy" v pilotovaných vesmírných letech.

Naposledy stanula lidská noha na Měsíci v prosinci roku 1972 v rámci americké mise Apollo 17.

Předposlední prezident USA George W. Bush navrhl, aby Spojené státy opět vyslaly člověka na Měsíc, ale vysoké náklady a nutnost vládních škrtů nakonec vedly jeho následovníka Baracka Obamu, aby program opustil. Po odstavení raketoplánů tak Spojené státy nemají pro cesty do vesmíru žádný vlastní dopravní prostředek a musejí k tomu využívat stroje jiných zemí.

Peking je naproti tomu v daleko lepší rozpočtové situaci a čínské pilotované lety jsou naopak na počátku. První "taikonaut" Jang Li-wej se dostal do vesmíru roku 2003, další dva lety možná uskuteční roku 2012.

Vesmírný program Pekingu je na vzestupu

Roku 2011 spustila Čína zkušební provoz vlastního satelitního navigačního systému známého jako Beidou, který bude sloužit jako alternativa k široce používanému americkému GPS (Global Positioning System).  Oficiální místa tvrdí, že Beidou pomůže sektorům, jako je rybářství a telekomunikace, odborníci ale upozorňují, že může Číně sloužit i k zaměřování amerických lodí v případě ozbrojeného konfliktu.

Čína také udělala pokrok ve svých plánech na stavbu vlastní vesmírné stanice, když v listopadu poprvé na oběžné dráze „zaparkovala" dvě bezpilotní vesmírné lodi. Peking plánuje dokončit trvalou vesmírnou laboratoř roku 2016.

Bílá kniha je součástí čínských snah odvrátit kritiku za nedostatek transparentnosti a spolupráce ve svém vesmírném programu. Kromě toho, že v ní Peking oznámil velké cíle, trvá v ní vláda dále na tom, že vesmírný průzkum dělá jen pro mírové účely, a poskytla dlouhý seznam zemí od Británie po Venezuelu, se kterými na vesmírných aktivitách spolupracovala.

 

Právě se děje

Další zprávy