Člověk je zodpovědný za změny klimatu, říkají vědci. Obávají se, že jejich studii neschválí Trump

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
8. 8. 2017 21:05
Američtí vědci v nové studii o změně klimatu varují před vzrůstajícím vlivem člověka na globální oteplování. Jejich prohlášení nyní putuje k administrativě prezidenta Donalda Trumpa, která by měla povolit jeho oficiální vydání. Badatelé se ale obávají, že Trump celou zprávu zamítne. Hlava státu již dříve zpochybňovala vliv lidské aktivity na klimatické změny. V pondělí ještě britský deník The Guardian zveřejnil e-maily amerického ministerstva zemědělství, které pracovníkům zakazovaly používání určitých pojmů spojených s globálním oteplováním.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - V ještě nezveřejněném prohlášení amerických vědců stojí, že Američané už nyní výrazně pociťují důsledky globálního oteplování.

Zpráva nyní putuje k vládní administrativě, která by měla schválit její oficiální vydání. S Donaldem Trumpem v Bílém se domě se však výzkumníci obávají, že výsledek jejich bádání bude "zamítnut".

"Existuje mnoho důkazů, které demonstrují, že lidská aktivita je primárně zodpovědná za nedávné změny klimatu," stojí v návrhu dokumentu, který se dostal do rukou amerického deníku The New York Times.

Prezident Trump i jeho administrativa však lidský vliv na změnu klimatu dlouhodobě zpochybňují.

"Je to napjatá situace. Toto je první případ, kdy analýza takového rozměru přišla až k Trumpovi," řekl deníku The New York Times Michael Oppenheimer, profesor na univerzitě v Princetonu.

Cenzura od Trumpa

V pondělí britský deník The Guardian zveřejnil sérii e-mailů zaměstnanců amerického ministerstva zemědělství, ve kterých vedení zasílá svým pracovníkům nový slovník, jaký mají užívat v komunikaci na téma globální oteplování.

Například spojení "změna klimatu" je nově v kolonce termínů, kterým se mají zaměstnanci vyhýbat. Místo toho mají užívat "extrémy počasí" (weather extremes - pozn. red.).

Únorový e-mail od Biancy Moebiues-Clunové, ředitelky jednoho úseku ministerstva zemědělství, obsahuje termíny, kterým by se měli zaměstnanci ministerstva vyhýbat a nahradit je jinými spojeními.

Mezi další zakázaná slova například patří "vázat uhlík" (sequester carbon - vázání uhlíku je proces, při kterém rezervoáry, kde je uhlík uložen, odstraňují oxid uhličitý z atmosféry - pozn. red.). Pracovníci mají užívat nové spojení "budovat půdní ekologickou látku" (build soil organic matter - pozn. red.).

Podle Meg Townsendové, advokátky z americké neziskové organizace Centrum pro biologickou rozmanitost, tyto činy "odhalují Trumpovu aktivní cenzuru vědy ve jménu jeho politické agendy".

"Fakt, že federální pracovníci musí při informování o vzduchu nebo vodě užívat Trumpův antivědecký slovník, je děsivé a nebezpečné pro Ameriku i celý svět," dodala Townsendová.

Centrum pro biologickou rozmanitost podle deníku The Guardian momentálně kvůli cenzuře slovníku žaluje několik vládních úřadů.

Žaloba se týká i Agentury pro ochranu životního prostředí, což je mimo jiné jeden z vládních úřadů, který má výše zmiňovanou zprávu od amerických vědců potvrdit.

Lidský faktor je stále viditelnější

Katharine Hayhoeová, vědkyně a profesorka na univerzitě v Texasu, která na zprávě o změnách klimatu spolupracovala, ji označila za jednu z vůbec nejobsáhlejších, co kdy byly zveřejněny.

Vědci v ní mimo jiné uvedli, že i kdyby lidstvo okamžitě přestalo produkovat skleníkové plyny, tak by i přesto průměrná teplota na Zemi vzrostla do konce tohoto století nejméně o dalšího 0,5 Fahrenheita (přibližně 0,3 stupně Celsia).

Prohlášení zdůrazňuje, že podle nových zjištění je lidský faktor na změně klimatu mnohem odpovědnější, než uváděli ve zprávě z roku 2014.

Například vlny veder v Evropě v roce 2003 nebo rekordní teploty v Austrálii před čtyřmi lety badatelé spojují právě s vlivem člověka, který přispěl k extrémním teplotám. Přestože připouštějí, že to zatím není možné stoprocentně dokázat.

Podle nich je velice pravděpodobné, že více než polovina nárůstu teploty od roku 1951 může být spojena s vlivem člověka.

Studie zdůrazňuje, že k tomu, aby se růst teploty udržel na dvou stupních Celsia, bude nutné významně omezit produkci oxidu uhličitého. Hranici dvou stupňů vědci považují za takovou, která ještě nebude mít pro lidstvo katastrofické důsledky.

Globální oteplování je výmysl Číny

Trump již v minulosti opakovaně zpochybňoval pravdivost výzkumu o klimatických změnách. Globální oteplování dokonce na svém Twitteru před pěti lety označil za čínský výmysl. 

Na počátku června tohoto roku Trump také oznámil, že USA odstupují od pařížské klimatické dohody. Uvedl, že dohoda by stála Američany biliony dolarů, zrušila pracovní místa a brzdila americký průmysl.

Pařížskou dohodu o klimatu v roce 2015 podepsalo 195 zemí. Základním cílem dohody je udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia.

Sliby se mají plnit. A americký prezident Donald Trump se ty své plnit snaží, říká Jan Rovenský z Greenpeace Česká republika. Více v DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy