Clooney se hádá s Brity. Vraťte Řekům sochy, žádá

Michal Žák Michal Žák
17. 2. 2014 12:15
Starosta Londýna Boris Johnson slavného hollywoodského herce přirovnal k Hitlerovi
Část vystavených Elginových mramorů.
Část vystavených Elginových mramorů. | Foto: Wikimedia Commons/Andrew Dunn

Londýn - Přední britští politici se pustili do křížku s hollywoodskou hvězdou Georgem Clooneym.

Spor se rozhořel kvůli takzvaným Elginovým mramorům, tedy antickým sochám, které jsou vystaveny v Britském muzeu (viz infobox), ale podle mnoha názorů by se měly vrátit do země svého původu - Řecka.

Debata o navrácení soch se vede už roky, ale doposud povětšinou jen mezi akademiky či diplomaty.

Američan tomu nemůže rozumět

Nyní je tomu jinak. Dvojnásobný vítěz Oscara se o navrácení umění zmínil v rámci propagace svého nového filmu Památkáři, který se věnuje pátrání po nacisty ukradeném umění za 2. světové války.

Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Reuters

Reagoval tak na dotaz řeckého novináře, ovšem rozlítil tím britské politiky.

A válka Hollywood versus Westminster mohla začít. Pustil se do něj například předseda parlamentního výboru pro kulturu John Whittingdale. Podle něj Clooney nemůže problému rozumět, protože "je Američan".

"Dokonce i britské průzkumy (veřejného mínění) upřednostňují navrácení mramorů z Parthenonu (sic!), Parthenonských mramorů," opětoval palbu Clooney.

Hitlerovská propaganda...

A dodal, že část skvostů už do Atén putovala z Vatikánu. Britské muzeum by tak podle něj "nepochybně udělalo správnou věc", kdyby tohoto příkladu následovalo.

Elginovy mramory

Jedná se o kolekci mramorových vlysů a dalších částí výzdoby Parthenónu na aténské Akropoli. Mimo jiné jde o štítové sochy a metopy (průčelí), jejichž vznik se datuje do 5. století před Kristem.

Z Turky okupovaných Atén byly odvezeny počátkem 19. století poté, co je získal Thomas Bruce, hrabě z Elginu, tehdejší velvyslanec v Osmanské říši. Řecko o jejich navrácení usiluje dlouhé roky, ale bez úspěchu.

Zdroj: Aktuálně.cz

To pro změnu nenechalo klidným londýnského starostu Borise Johnsona. "Vychvaluje film o nacisty uloupeném umění, aniž by si uvědomil, že (Hermann) Göring měl plány na drancování Britského muzea," pustil se do herce.

"A kam by nacisté poslali Elginovy mramory? Do Atén! Tenhle Clooney nedělá nic jiného, než že obhajuje Hitlerovy plány pro londýnské kulturní poklady," napsal v listu The Telegraph politik, jenž obvykle nejde pro ostré slovo daleko.

V minulosti tak neváhal nazvat britského vicepremiéra Nicka Clegga "kondomem Davida Camerona".

... a pár panáků whisky

Herce tím ale nevyvedl z míry.

"Jsem starostovým velkým fanouškem a jsem si jist, že můj ctihodný přítel ve skutečnosti neměl záměr přirovnat mě k (Adolfu) Hitlerovi. Beru to pouze jako velkou nadsázku po pár panácích whisky. Sám jsem se na tom jednou či dvakrát byl podobně, takže mu to nemám za zlé," citoval ho The Guardian.

Podle něj stačí nahlédnout do (všemi stranami ratifikovaného) usnesení UNESCO, v němž je jasně napsáno, že "okupanti nemohou prodat národní dědictví země, kterou okupují".

"A Parthenonské mramory byly z Parthenonu odštípnuty a prodány tureckými okupanty. Jednolitý monument byl rozbit na kousky. Jako byste hlavu (Michelangelovy sochy) Davida prodali do Anglie, paži do Vatikánu a trup do Metropolitního muzea," upozornil Clooney. "To jsou fakta, ale možná je jednodušší mě přirovnat k Hitlerovi."

Nyní škádlí i Francouze. Je přesvědčen, že by měli vrátit Itálii nejslavnější obraz světa - Leonardovu Monu Lisu.

 

Právě se děje

Další zprávy