Clintonová: Za úspěch islamistů může Obamovo selhání v Sýrii

Michal Žák Michal Žák
11. 8. 2014 11:43
Jedna z předpokládaných favoritek prezidentských voleb 2016 se pustila do svého bývalého šéfa.
Foto: Reuters

Washington - Hillary Clintonová se pustila do svého bývalého šéfa.

Exministryně zahraničí v rozhovoru pro The Atlantic kritizovala Baracka Obamu za zahraniční politiku jeho současné vlády.

Za vzestup islamistů na Blízkém východě podle ní může rozhodnutí Washingtonu nevměšovat se do občanské války, která od března 2011 zmítá právě Sýrií.

Prezident dlouhodobě sklízí kritiku ze strany republikánů, podle nichž by měl více podporovat povstalce, kteří bojují s režimem prezidenta Bašára Asada.

Nyní to samé označila bez okolků za selhání i Clintonová, která se podle všeho pokusí ve volbách za dva roky získat Bílý dům.

Narážela tak na fakt, že ačkoliv sám Obama už loni hovořil o "překročení červené linie", k činům ho nepřiměly ani následné chemické útoky, jichž se podle OSN loni v létě dopustila syrská armáda.

Je přesvědčena, že džihádisté z organizace Islámský stát, dříve známé jako Islámský stát v Sýrii a Levantě (ISIL), využili vakuum, které vzniklo tím, že USA nepomohly "vybudovat věrohodnou bojovou sílu z těch, kteří zahájili protesty proti Asadovi".

Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

"Nedělat hlouposti" je hloupost

Obamova zahraniční politika se v současnosti řídí mottem "nedělejte hlouposti". Podle Clintonové je ale příliš opatrná, pokud jde o intervence v cizině.

"Velké národy potřebují organizační principy. A 'nedělání hloupostí' není organizačním principem," míní.

Obama se podle ní snažil Američanům ukázat, že "neudělá nic bláznivého", ale to prý nebyl nejlepší přístup.

Izrael má právo se bránit

Clintonová v rozhovoru rovněž podpořila izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jehož vztahy s Bílým domem jsou napjaté.

Židovský stát totiž v posledních týdnech čelí mezinárodní kritice za svůj postup v Pásmu Gazy, kde - po vytrvalém ostřelování palestinskými radikály z hnutí Hamás - spustil rozsáhlou vojenskou operaci.

Ta si vyžádala smrt více než 1800 lidí, většinou civilistů. "Myslím, že Izrael udělal to, co musel, aby odpověděl na rakety Hamásu. Izrael má právo se bránit," je přesvědčena.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Ministerstvo neodhalilo zásadní pochybení České inspekce životního prostředí při ekologické havárii na Bečvě. Inspekce dle něj jednala podle zákona

před 1 hodinou

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy