Trump je směšný a nebezpečně zmatený, opřela se do soupeře Clintonová

ČTK ČTK
2. 6. 2016 22:45
V projevu v kalifornském San Diegu pravděpodobná kandidátka Demokratické strany Hillary Clintonová varovala před volbou republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Zvláště jeho zahraniční politika je prý nebezpečně zmatená. Trump je podle ní schopen rozpoutat jadernou válku jen proto, že se mu "někdo dostane pod jeho velmi tenkou kůži".
Hillary Clintonová
Hillary Clintonová | Foto: Reuters

San Diego (USA) - Republikánský kandidát Donald Trump je "povahově nevhodný" pro úřad prezidenta USA a jeho zahraničně politické návrhy jsou "nebezpečně zmatené". V projevu v kalifornském San Diegu to ve čtvrtek prohlásila pravděpodobná kandidátka Demokratické strany pro prezidentský úřad Hillary Clintonová. Ona sama prý nabízí "moudrou a zásadovou" zahraniční politiku.

Oba politiky čeká v úterý poslední velký boj v rámci letošních primárek, jehož vyvrcholením bude právě hlasování v Kalifornii. Trump je prakticky jistým vítězem, Clintonová v souboji se svým soupeřem Berniem Sandersemo nominaci podle průzkumů vede.

Clintonová, která v první vládě Baracka Obamy zastávala funkci ministryně zahraničí, se ve své zahraniční politice chce soustředit na to, aby Spojené státy zůstaly rozhodující silou na celém světě. Trumpova vize je podle ní méně bezpečná a méně celosvětové angažovaná.

Clintonová svého republikánského soupeře nijak nešetřila a vykreslila ho jako osobu nebezpečnou a zároveň směšnou. Trump je podle ní schopen rozpoutat jadernou válku jen proto, že se mu "někdo dostane pod jeho velmi tenkou kůži". Jeho ideje "nejsou prostě jen jiné, jsou nebezpečně zmatené. Nejsou to vlastně ani ideje, je to série bizarních tirád, osobních útoků a otevřených lží," prohlásila.

"Tvrdí, že rozumí zahraniční politice, protože organizoval soutěž o světovou královnu krásy v Rusku," řekla Clintonová.

Trump "není schopen zastávat funkci, která vyžaduje znalosti, důslednost a velkou odpovědnost," konstatoval dále a připomněla některé kontroverzní Trumpovy výroky, které pronesl na adresu NATO, Ruska nebo Severní Koreje.

Trump ve čtvrtek prohlásil, že text jejího projevu předem četl. "Je to snůška lží o mé zahraniční politice," shrnul svůj názor.

Newyorský miliardář se zatím v kampani o svých zahraničně politických tezích příliš nezmiňoval. Do odborného týmu si podle kritiků přizval osoby, které málokdo zná. Pozornost Moskvy si na počátku kampaně vysloužil poměrně vstřícnými výroky vůči prezidentu Vladimiru Putinovi. Spojence v NATO naopak nemile překvapil tvrzením, že se na zajištění své obrany musejí víc finančně podílet. Stejnou radu adresoval i Tokiu a Soulu.

Příští prezident naopak podle Clintonové musí posílit bezpečnost USA mimo jiné i spoluprací s dlouhodobými spojenci v NATO. Na domácí scéně chce bývalá první dáma investovat do infrastruktury a omezit nerovnost v příjmech Američanů. USA podle ní nemohou svět účinně vést, pokud má mnoho Američanů starosti s živobytím.

Pokud Trump své ideje prosadí, pak Spojené státy budou stále víc izolovány a Moskva bude slavit, poznamenala Clintonová. Zvolení Trumpa by podle ní byla "historická chyba".

Hillary Clintonová a Donald Trump jsou zpátky v sedle. Jejich domovský stát New York jim vyjádřil ve včerejších stranických primárkách podporu. | Video: Teodor Marjanovič
 

Právě se děje

Další zprávy