Clintonová navštívila bývalé bombardované soky. Laos

Martin Novák Martin Novák
12. 7. 2012 0:01
Jde o první návštěvu vysoce postaveného amerického politika v zemi od roku 1955
Hillary Clintonová si prohlíží v laoské metropoli Vientiane dílnu, ve které se vyrábějí umělé končetiny pro lidi, kteří přišli o ruce či nohy při explozích min z doby vietnamské války.
Hillary Clintonová si prohlíží v laoské metropoli Vientiane dílnu, ve které se vyrábějí umělé končetiny pro lidi, kteří přišli o ruce či nohy při explozích min z doby vietnamské války. | Foto: Reuters

Vientiane - Do Asie jezdí šéfové americké diplomacie často, ale jednu zemi mívají na programu svých cest velmi výjimečně.
Laos. Hillary Clintonová tam v úterý přijela na návštěvu, kterou americká média označují jako historickou.

Byla totiž prvním vysoce postaveným americkým politikem, který do Laosu přijel po sedmapadesáti letech. Naposledy se tam objevil v roce 1955 ministr zahraničí John Dulles.

Historická byla návštěva i z jiných důvodů. Laos je státem, který zdecimovala vietnamská válka v šedesátých a sedmdesátých letech. Američané Laos mohutně bombardovali, protože jeho území využívali k přesunům a zásobování severovietnamští vojáci a příslušníci Vietkongu.

"Američané shodili na Laos více bomb než během druhé světové války na Německo a Japonsko dohromady," uvádí agentura Reuters.

Skoro třetina munice nevybuchla a dodnes zabíjí a mrzačí Laosany. Podle vládních statistik zemře na následky výbuchů munice z vietnamské války zhruba sto lidí ročně.

Foto: Aktuálně.cz

"Minulost je tady s námi na každém kroku," prohlásila Clintonová, která se setkala ve Vientiane s předsedou vlády a ministrem zahraničí.

Navštívila také centrum, které poskytuje zmrzačeným lidem náhradní končetiny a pomoc. Hovořila tam s dvacetiletým Phongsavathem Soulijalatem, který při výbuchu americké bomby před čtyřmi lety přišel o obě ruce i o zrak.

"Přál bych si, aby všechny vlády na světě zakázaly kazetové bomby, aby se pokusily vyčistit bývalá válečná území od zbraní a aby pomáhaly přeživším. Já mám štěstí, protože se mi dostalo pomoci, ale mnoho dalších lidí je bez pomoci," řekl při krátkém rozhovoru ministryni.

Od roku 1975 vládnou v Laosu komunisté, takže i z toho důvodu se Američané řadu let zemi vyhýbali.

V prvních letech své existence se laoský režim orientoval na Vietnam a Sovětský svaz, v posledních letech hlavně na Čínu, která zde investuje miliardy dolarů.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy