Clintonová i Sanders si připsali každý po jednom vítězství. Boj pokračuje, Clintonová je ale blízko

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 18. 5. 2016 7:26
Hillary Clintonová se opět přiblížila definitivnímu získání demokratické nominace na prezidenta USA. V noci dokázala těsným půlprocentním rozdílem porazit Bernieho Sanderse v primárkách v Kentucky. Do získání většiny na nominačním sjezdu jí chybí už jen 92 hlasů delegátů. Bernie Sanders však znovu zopakoval, že pokračuje v boji, podpořen svým vítězstvím v primárkách v Oregonu. V tomto státě se konaly i republikánské primárky, v nichž jasně vyhrál Donald Trump, který už nečelí žádnému ze soupeřů.
Foto: Reuters

Washington - Demokratičtí soupeři o prezidentskou nominaci ve Spojených státech si v nočních primárkách připíšou každý po jednom vítězství.

Hillary Clintonová podle CNN zvítězí v Kentucky, kde po sečtení téměř všech hlasů vede s půlprocentním rozdílem hlasů nad Bernie Sandersem.

Z primárek v Kentucky, kde se delegáti rozdělují proporčně, získala zatím Clintonová 29 delegátů a Sanders 27.

Vermontský senátor Bernie Sanders se stal vítězem v Oregonu. Po sečtení zhruba dvou třetin hlasů vede nad Clintonovou o šest procent hlasů a podle CNN už nemůže být předstižen. Sanders získá v Oregonu na základě proporčního rozdělení hlasů minimálně 28 delegátů, Clintonová 24.

Oba demokratičtí kandidáti si tak z nočních primárek připíšou zhruba polovinu hlasů delegátů, což je dobrá zpráva pro Clintonovou, neboť jí zajišťuje, že před nominačním sjezdem dosáhne na většinu potřebnou pro získání prezidentské kandidatury za Demokratickou stranu.

Výsledky však zároveň dokládají ostré rozdělení strany.

Ačkoliv Sanders čelí tlaku na to, aby z beznadějného boje odstoupil, v noci to znovu odmítl udělat. "Získáme dnes v noci polovinu delegátů, je to začátek naší cesty za vítězstvím v Kalifornii," prohlásil Sanders. Kalifornie je největším státem a volí vůbec jako poslední 7. června.

Hillary Clintonová má po nočních primárkách na svém kontě už 2291 a Sanders 1528 delegátů. K získání demokratické nominace je zapotřebí 2383 delegátských hlasů.

V Oregonu se konalo i republikánské nominační hlasování. Donald Trump v něm zvítězil se ziskem 66,6 procenta hlasů. Realitní magnát nicméně již neměl po odstoupení Teda Cruze a Johna Kasicha žádné oficiální soupeře. V Oregonu republikáni rozhodovali o 28 hlasech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy