Členy opoziční rady zadržela v Minsku policie, předvolala si i Alexijevičovou

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 8. 2020 19:42
Dva členy Koordinační rady, kterou vytvořila běloruská opozice s cílem zprostředkovat pokojné předání moci v zemi, zadrželi v Minsku příslušníci speciálních policejních zásahových sil OMON. Informoval o tom server Tut.by.
Světlana Alexijevičová před čtyřmi lety vystoupila na Festivalu spisovatelů Praha.
Světlana Alexijevičová před čtyřmi lety vystoupila na Festivalu spisovatelů Praha. | Foto: Václav Vašků

Podle mluvčí minských úřadů byli opoziční členové zadrženi v rámci správního řízení. Podobný postup již dříve vedl k uvěznění některých opozičníků až na několik týdnů. Vyšetřovatelé si také předvolali k výslechu spisovatelku Světlanu Alexijevičovou, nositelku Nobelovy ceny za literaturu, která je rovněž členkou předsednictva Koordinační rady.

Alexijevičová má vypovídat ve středu po poledni jako svědek ve věci "vytvoření protivládní organizace", oznámil mluvčí rady médiím. Spisovatelka se podle něj hodlá dostavit k výslechu, na který jsou podle médií předvoláni také další členové předsednictva rady. Agentura Interfax poznamenala, že Alexijevičová je sice členkou předsednictva, ale na jeho jednání kvůli špatnému zdraví nechodí.

Běloruský generální prokurátor minulý čtvrtek oznámil, že vůči Koordinační radě vede jeho úřad trestní stíhání kvůli podezření z pokusu o "uchvácení moci". Až dosud úřady nezahájily žádné trestní stíhání kvůli brutálnímu policejnímu bití zadržených, ani kvůli zabití několika demonstrantů, připomíná opozice.

Volhu Kavalkovovou, která je spolupracovnicí aktuální hlavní osobnosti opozice Svjatlany Cichanouské, a Sjarheje Dyleuského příslušníci OMON zadrželi před továrnou MTZ. Portál Tut.by o tom informovali zaměstnanci továrny a představitelé nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna.

Dyleuski je členem závodního stávkového výboru. Podle Tut.by se spolu s Kavalkovovou měli setkat s pracovníky MTZ, kterých přišly asi dvě desítky. Záhy se však objevili příslušníci OMON, kteří přítomným řekli, že jde o nepovolenou akci narušující veřejný pořádek. Poté policisté Kavalkovovou a Dyleuského odvezli.

Policie v pondělí večer v centru hlavního města zadržela několik opozičních aktivistů, kteří na náměstí Nezávislosti chystali zvukovou aparaturu pro politickou debatu, oznámila agentura Interfax s odvoláním na očité svědky. Zatýkání následovalo po výzvě k rozchodu.

Zatýkání opozičníků a stávkových vůdců následovalo po nedělní obrovské demonstraci, připomněla agentura AFP. V Minsku druhou neděli za sebou demonstrovalo proti režimu více než 100 tisíc lidí, podle některých zdrojů až 250 tisíc. Policejní zákroky podle agentury AP signalizují Lukašenkovo odhodlání potlačit rozsáhlé demonstrace. "Zatočíme s nimi," prohlašoval v neděli pětašedesátiletý vůdce na adresu demonstrantů, které označil za "krysy".

Běloruský prezident Alexander Lukašenko v pondělí znovu telefonicky hovořil o situaci v zemi s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterého podle Kremlu informoval o "opatřeních přijatých k normalizaci situace".

V Bělorusku propukly masové protesty po prezidentských volbách z 9. srpna. Podle ústřední volební komise v nich Lukašenko získal přes 80 procent hlasů při více než osmdesátiprocentní účasti voličů. Tomu však neodpovídá množství účastníků protestů v celé zemi proti prezidentovi a převažuje podezření, že výsledek voleb byl zfalšován. K protestům se postupně přidaly stávky v řadě podniků po celé zemi.

Protesty v Minsku sílí, Lukašenko se mezitím producíruje s kalašnikovem (23. 8. 2020) | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy