Členy opoziční rady zadržela v Minsku policie, předvolala si i Alexijevičovou

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 8. 2020 19:42
Dva členy Koordinační rady, kterou vytvořila běloruská opozice s cílem zprostředkovat pokojné předání moci v zemi, zadrželi v Minsku příslušníci speciálních policejních zásahových sil OMON. Informoval o tom server Tut.by.
Světlana Alexijevičová před čtyřmi lety vystoupila na Festivalu spisovatelů Praha.
Světlana Alexijevičová před čtyřmi lety vystoupila na Festivalu spisovatelů Praha. | Foto: Václav Vašků

Podle mluvčí minských úřadů byli opoziční členové zadrženi v rámci správního řízení. Podobný postup již dříve vedl k uvěznění některých opozičníků až na několik týdnů. Vyšetřovatelé si také předvolali k výslechu spisovatelku Světlanu Alexijevičovou, nositelku Nobelovy ceny za literaturu, která je rovněž členkou předsednictva Koordinační rady.

Alexijevičová má vypovídat ve středu po poledni jako svědek ve věci "vytvoření protivládní organizace", oznámil mluvčí rady médiím. Spisovatelka se podle něj hodlá dostavit k výslechu, na který jsou podle médií předvoláni také další členové předsednictva rady. Agentura Interfax poznamenala, že Alexijevičová je sice členkou předsednictva, ale na jeho jednání kvůli špatnému zdraví nechodí.

Běloruský generální prokurátor minulý čtvrtek oznámil, že vůči Koordinační radě vede jeho úřad trestní stíhání kvůli podezření z pokusu o "uchvácení moci". Až dosud úřady nezahájily žádné trestní stíhání kvůli brutálnímu policejnímu bití zadržených, ani kvůli zabití několika demonstrantů, připomíná opozice.

Volhu Kavalkovovou, která je spolupracovnicí aktuální hlavní osobnosti opozice Svjatlany Cichanouské, a Sjarheje Dyleuského příslušníci OMON zadrželi před továrnou MTZ. Portál Tut.by o tom informovali zaměstnanci továrny a představitelé nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna.

Dyleuski je členem závodního stávkového výboru. Podle Tut.by se spolu s Kavalkovovou měli setkat s pracovníky MTZ, kterých přišly asi dvě desítky. Záhy se však objevili příslušníci OMON, kteří přítomným řekli, že jde o nepovolenou akci narušující veřejný pořádek. Poté policisté Kavalkovovou a Dyleuského odvezli.

Policie v pondělí večer v centru hlavního města zadržela několik opozičních aktivistů, kteří na náměstí Nezávislosti chystali zvukovou aparaturu pro politickou debatu, oznámila agentura Interfax s odvoláním na očité svědky. Zatýkání následovalo po výzvě k rozchodu.

Zatýkání opozičníků a stávkových vůdců následovalo po nedělní obrovské demonstraci, připomněla agentura AFP. V Minsku druhou neděli za sebou demonstrovalo proti režimu více než 100 tisíc lidí, podle některých zdrojů až 250 tisíc. Policejní zákroky podle agentury AP signalizují Lukašenkovo odhodlání potlačit rozsáhlé demonstrace. "Zatočíme s nimi," prohlašoval v neděli pětašedesátiletý vůdce na adresu demonstrantů, které označil za "krysy".

Běloruský prezident Alexander Lukašenko v pondělí znovu telefonicky hovořil o situaci v zemi s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterého podle Kremlu informoval o "opatřeních přijatých k normalizaci situace".

V Bělorusku propukly masové protesty po prezidentských volbách z 9. srpna. Podle ústřední volební komise v nich Lukašenko získal přes 80 procent hlasů při více než osmdesátiprocentní účasti voličů. Tomu však neodpovídá množství účastníků protestů v celé zemi proti prezidentovi a převažuje podezření, že výsledek voleb byl zfalšován. K protestům se postupně přidaly stávky v řadě podniků po celé zemi.

Protesty v Minsku sílí, Lukašenko se mezitím producíruje s kalašnikovem (23. 8. 2020) | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 30 minutami

Zeman vetuje daňový balíček, vadí mu zvýšení slevy na poplatníka

Prezident Miloš Zeman bude vetovat daňový balíček, který mimo jiné ruší superhrubou mzdu. Důvodem je především zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zemanovi vadí také to, že navzdory dohodě není v zákoně o dani z příjmu explicitně uvedena doba platnosti tohoto zákona. Na Twitteru o tom informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Zdroj: Ekonomika , ČTK
před 35 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy