Členové teroristické buňky v Británii dostali doživotí

Red Zah, Reuters, ČTK
30. 4. 2007 16:24
Skupina chtěla při pumových útocích zabít stovky lidí

Londýn - Pětice Britů, které dnes londýnský soud uznal vinnými z plánování bombových útoků v celé Británii, dostala doživotní trest.

Oznámila to agentura Reuters. Proces s nimi, označovaný za největší svého druhu, trval bezmála rok.

Podle obžaloby si jejich útoky mohly vyžádat stovky obětí. Skupina, která se měla inspirovat mezinárodní teroristickou sítí Al-Káida, údajně zamýšlela udeřit například proti nočním klubům, vlakům a nákupním střediskům.

Gang prý plánoval použít na výrobu pum 600 kg dusíkatého hnojiva. Atentáty měly být pomstou za britskou podporu Spojeným státům po teroristických útocích na USA z 11. září 2001.

Stopa vede k Al-Káidě

Policie jejich spiknutí odhalila v roce 2004 na základě informací zpravodajských služeb, které aktivity podezřelých a jejich vazby na extremisty v různých částech světa sledovaly delší dobu.

Bezprecedentní vyšetřování dovedlo bezpečnostní složky až k vysoce postaveným členům Al-Káidy v Pákistánu a Afghánistánu.  Někteří členové skupiny se podle záznamů MI5 stýkali se dvěma atentátníky, kteří spolu s dalšími dvěma muži zaútočili 7. července 2005 na londýnskou hromadnou dopravu a zabili kromě sebe dalších 52 lidí a na 700 jich zranili.

Případ zřejmě vyvolá otázky, zda šlo předejít útokům na londýnskou podzemní dráhu ze 7.7.2005
Případ zřejmě vyvolá otázky, zda šlo předejít útokům na londýnskou podzemní dráhu ze 7.7.2005 | Foto: Reuters

Z dokumentů vyplývá, že agenti MI5 tenkrát budoucí sebevražedné útočníky, Mohammada Sidiqua Khana a Shehzada Tanweera, nepovažovali za nebezpečné. Média měla podle agentury Reuters možnost nahlédnout do takových záznamů poprvé v historii. Očekává se, že dokumenty opět vzbudí debatu o tom, zda šlo atentátům ze 7. července zabránit.

Pěti mužům, které dnes v souladu s anglosaským právem nejprve porota uznala vinnými, je mezi 23 a 34 lety. Jde o Omara Khyama, Waheeda Mahmooda, Jawada Akbara, Salahuddina Amina a Anthonyho Garciu. Po dnešním rozhodnutí poroty o vině neprojevili podle agentury AP žádné emoce. Zproštěni obvinění byli dva podezřelí, Nabeel Hussain a Shujah Mahmood.

Muži se podle obžaloby stýkali již léta. Začali sympatizovat s "muslimskou věcí" po celém světě. Hlavní organizátoři spiknutí pak rozhodli, že nejlepší odpovědí na britskou protiteroristickou angažovanost je násilí. Společně prý navštívili tajný výcvikový tábor v Pákistánu.

Smrtonosné hnojivo

Po návratu začali spřádat plán útoků například proti nákupnímu centru Bluewater v Kentu nebo proti nočnímu klubu v centru Londýna. Hovořili také o atentátech na ropnou a elektrickou infrastrukturu a na parlament během interpelací premiéra.

Skupina zakoupila od jednoho obchodníka se zemědělskými potřebami 600 kilogramů dusičnanu amonného, který schovala ve skladu v západním Londýně. Dusičnan amonný je hnojivo, ale lze jej využít k sestrojení bomb, jaké používají teroristé po celém světě.

Pumu, jejímž základem byl dusičnan amonný, použili například teroristé při útoku na Bali v roce 2002, při kterém bylo zabito 202 lidí. Bombu je podle bezpečnostního experta Grahama Smithe snadné vyrobit i doma, i když to vyžaduje určité znalosti.

Na podezřelou látku upozornili policii, která již pětici sledovala, i pracovníci skladu. Policisté tajně vyměnili dusičnan amonný za jinou, neškodnou látku.

"Bomba ze 600 kilogramů dusičnanu amonného by mohla být strašlivá. Tlaková vlna a tříštivé části by mohly dolétnout několik set metrů," řekl Smith agentuře Reuters. Síla takové pumy by podle něj odpovídala 500 kilogramům trinitrotoluenu (TNT).

 

Právě se děje

Další zprávy