reklama
 
 

Člen Pussy Riot skončil v nemocnici. Podle rodiny ho otrávili

Aktualizováno 13. 9. 2018 20:34
Přitížilo se mu po soudním slyšení s další členkou Pussy Riot Veronikou Nikulšinovou, které se konalo v úterý.

Moskva - Bývalý vůdce ruské protestní skupiny Pussy Riot Pjotr Verzilov byl ve vážném stavu hospitalizován, napsala BBC. Jeho příbuzní ruskému zpravodajskému serveru Meduza řekli, že byl podle nich otráven.

Uvedli, že se mu přitížilo po soudním slyšení s další členkou Pussy Riot Veronikou Nikulšinovou, které se konalo v úterý. Verzilov je jedním z aktivistů, kteří narušili průběh finále světového fotbalového šampionátu v Moskvě.

"Můj bratr Péťa byl asi otráven. Je na oddělení toxikologie ve vážném stavu," napsala na twitteru Tolokonnikovová. Zpravodajský server Meduza napsal, že k Verzilovy nepustili jeho matku.

Nikulšinová uvedla, že Verzilov si nejprve stěžoval, že přestává vidět, "pak nemohl mluvit, potom nedokázal chodit". Hospitalizovaný aktivista je bývalým manželem Naděždy Tolokonnikovové, též členky Pussy Riot, která byla v roce 2012 odsouzena na dva roky do vězení za divoký punkový koncert v moskevské katedrále Krista Spasitele.

Pětice členek Pussy Riot tehdy v chrámu křičela text písně Bohorodičko, vyžeň Putina kritizující prezidenta Vladimira Putina i hlavu pravoslavné církve, patriarchu Kirilla, jenž podpořil Putinovu kandidaturu v tehdejších prezidentských volbách.

Jednatřicetiletý Verzilov patří k nejvýraznějším osobnostem ruské alternativní scény. Proslul zejména jako inspirátor okázalých performancí umělecké skupiny Vojna, je vydavatelem internetového serveru Mediazona, který monitoruje situaci v ruském vězeňství.

Verzilov, který má kromě ruského i kanadské občanství, se v roce 2013 až 2014 zapojil do protestních akcí proti proruskému režimu na Ukrajině, které vyústily v pád prezidenta Viktora Janukovyče. Se skupinami Vojna a Pussy Riot se podle některých informací rozešel.

Ošetřující lékaři podle rozhlasové stanice Echo Moskvy nevylučují, že Verzilov se přiotrávil léky. Jeho blízcí takovou možnost ale vylučují. Pacient je na jednotce intenzivní péče, jeho vážný zdravotní stav potrvá nejméně další tři dny. Jeho život podle lékařů není bezprostředně ohrožen. Podle očitých svědků nicméně s okolím komunikuje jen pohybem očí.

Aktivista a další tři ženy strávili za narušení finálového zápasu mezi Francií a Chorvatskem 15 dní ve vězení. Na hřiště vtrhli v policejních uniformách.

Podle webu skupiny Pussy Riot byla tato akce nazvaná "Policista vstupuje do hry" věnována 11. výročí smrti básníka, malíře a sochaře Dmitrije Prigova (1940-2007), který patřil v sovětské éře k vůdčím postavám ruského undergroundu. Činem chtěli jeho aktéři upozornit na problém politických vězňů v Rusku a porušování svobody slova a shromažďování.

VIDEO: Záběry z výslechu účastníků protestu Pussy Riot během finále MS 2018 ve fotbale

Záběry z výslechu účastníků protestu Pussy Riot během finále MS 2018 ve fotbale | Video: Anton Naumlyuk |  01:21

autor: ČTK | 13. 9. 2018 7:46

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama