Čistky v Turecku zdaleka nekončí. Policie při razii zatkla další zaměstnance justice

ČTK ČTK
22. 9. 2016 11:39
V Turecku pokračují rozsáhlé čistky po červencovém pokusu o státní převrat. Policie provedla razii v istanbulském justičním paláci, kde zatkla několik lidí. Učinila tak poté, co prokuratura vydala zatykače na stovku zaměstnanců justice. Turecké ministerstvo práce zase propustilo na 785 svých zaměstnanců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Istanbul – Turecká policie zatkla při razii v istanbulském justičním paláci několik lidí na základě zatykačů, které vydala prokuratura na asi stovku zaměstnanců justice. Informovala o tom agentura Anadolu.

V istanbulském justičním paláci, v němž sídlí několik soudů a úřadů prokurátorů, policie prohledala kanceláře zaměstnanců a jejich počítače.

Prokuratura viní zadržené z příslušnosti k hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého považuje za zosnovatele červencového pokusu o puč. Gülen žije v USA a Ankara požaduje jeho vydání.

Gülenovy, i jen domnělé, příznivce turecký režim pronásleduje dlouhodobě, neboť je viní ze spiknutí proti vládě. Po červencovém pokusu o puč vláda tažení proti nim ještě zintenzivnila. Ze státní správy od července propustila téměř 90 000 lidí, včetně policistů, soudců i učitelů.

Ministerstvo práce oznámilo, že propustilo na 785 svých zaměstnanců, rovněž v souvislosti s jejich údajným napojením na Gülenovo hnutí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Česká republika žádá Rusko o právní pomoc v kauze Vrbětice. Dál jsou podezřelí dva ruští agenti

V souvislosti s vyšetřováním výbuchů ve Vrběticích požádala Česká republika o právní pomoc Ruskou federaci. České orgány činné v trestním řízení dál podezírají pracovníky ruské vojenské zpravodajské služby, že v muničních skladech na Zlínsku umístili nástražné zařízení, které iniciovalo explozi. Krajské státní zastupitelství v Brně ve středu v tiskové zprávě podepsané dozorovým státním zástupcem Martinem Malůšem uvedlo, že nemůže odhadnout, jak dlouho bude prověřování trestní věci pokračovat.

Úkony trestního řízení se podle státního zastupitelství odehrávají nejen na území České republiky, ale o součinnost bylo požádáno i několik evropských zemí. "Pochopitelně byla žádost o právní pomoc odeslána i do Ruské federace. Nyní postupně získáváme a analyzujeme výsledky právních pomocí, které nám již byly doručeny. Na výsledky dalších právních pomocí ještě čekáme," uvedl Malůš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy