Největší korupční skandál od začátku invaze. Zelenskyj reaguje slibovanou čistkou

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
24. 1. 2023 15:37
Vysoce postavení činitelé v ukrajinské státní správě končí. Své posty opustili zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko, náměstek ministra obrany Vjačeslav Šapovalov zodpovědný za zásobování armády i náměstek generálního prokurátora Oleksij Symonenko. Prezident Volodymyr Zelenskyj ohlásil další personální změny poté, co zemí otřásly největší korupční skandály od začátku ruské invaze.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Foto: ČTK

"Zkorumpované úředníky čeká spravedlivý trest, první zatýkání proběhne už letos na jaře," slíbil Ukrajincům vládní poslanec David Arachamija. Ten je předsedou poslaneckého klubu strany Služebník lidu, která drží většinu křesel a jejímž členem je i prezident Zelenskyj. Právě s protikorupční rétorikou strana vyhrála v roce 2019 volby, ve stejném roce a se stejným slibem zvítězil v prezidentských volbách Zelenskyj. Skandály by navíc mohly podkopat ochotu Západu poskytovat zemi bránící se ruské agresi vojenskou i finanční pomoc.

Vjačeslav Šapovalov, do ledna 2023 náměstek ministra obrany zodpovědný za zásobování vojáků potravinami a vybavením
Vjačeslav Šapovalov, do ledna 2023 náměstek ministra obrany zodpovědný za zásobování vojáků potravinami a vybavením | Foto: ČTK/AP

Teď se dává slibovaná čistka do pohybu. Vasyl Lozinskyj, náměstek ministra pro územní rozvoj, byl zatčen při přebírání úplatku 400 tisíc dolarů, v přepočtu 8,8 milionu korun. Arachamijův stranický kolega Pavlo Chalimon přišel o post místopředsedy parlamentní frakce poté, co vyšlo najevo, že si během války pořídil na cizí jméno luxusní dům v centru Kyjeva. Kvůli otazníkům nad kontraktem na zásobování armády potravinami odstoupil náměstek ministra obrany Šapovalov.

Kyrylo Tymošenko, do ledna 2023 zástupce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta
Kyrylo Tymošenko, do ledna 2023 zástupce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta | Foto: ČTK/AP

Zástupce šéfa prezidentské kanceláře Tymošenko odstoupil v úterý. "Děkuji prezidentovi Zelenskému za důvěru a příležitost konat dobré skutky," napsal na Telegramu, důvody neuvedl. Již delší dobu se ale spekulovalo o neshodách s jeho nadřízeným Andrijem Jermakem. Svůj post zastával od roku 2019, na starosti měl regiony a regionální politiku, se Zelenským spolupracoval už během prezidentské kampaně. Pozorovatelé dávají jeho odchod do souvislosti právě s ohlášenou čistkou, v níž se Zelenskyj zbavuje lidí, kteří mu nevyhovují.

Náměstek generálního prokurátora Simoněnko přišel o místo poté, co strávil zimní dovolenou ve španělské Marbelle. Prezident Zelenskyj přitom výslovně zakázal státním zaměstnancům trávit během války volno v zahraničí. Podle serveru Ukrajinska pravda se navíc náměstek na dovolenou vypravil v autě jistého podnikatele ze Lvova.

"Od loňského února se vláda všemi kanály, oficiálními i neoficiálními, snažila úředníky přesvědčit, aby se soustředili na válku, pomoc poškozeným a snížení byrokracie a přestali se zapojovat do pochybných obchodů. Některým to prostě nedošlo," uvedl Arachamija na Telegramu

Problémy s korupcí jsou na Ukrajině dlouhodobé, její omezení patří k podmínkám členství země v Evropské unii, o které Kyjev usiluje. V posledním světovém indexu vnímání korupce Transparency International z roku 2021 se Ukrajina umístila až na 122. místě ze 180 zkoumaných zemí. Protikorupční aktivisté sice tvrdí, že se situace v loňském roce po vypuknutí války zlepšila, nynější vlna personálních změn ale ukazuje, že je stále co řešit. 

V nejbližší se době podle lídra vládních poslanců Arachamiji uzavře výběrové řízení na ředitele antikorupčního úřadu NABU. Právě detektivové tohoto úřadu zatkli přímo v kanceláři náměstka Lozinského. Podle vyšetřovatelů v tu chvíli přebíral čtyřsettisícový úplatek v dolarech jako "odměnu" od podnikatelů, kteří vládním institucím dodávali různou techniku, včetně elektrických generátorů. Ty byly ale výrazně dražší než nabídka na trhu.

Podobné podezření se vznáší nad dodávkami potravin pro armádu. Novinář Jurij Nikonov publikoval velké srovnání cen, které platila armáda, s cenami v nejoblíbenějším obchodním řetězci Silpo. Zjistil, že ve smlouvě stojí například jedno vajíčko 17 hřiven, zatímco v obchodě sedm. V přepočtu je to deset a čtyři koruny. Brambory kupují vojáci za 22 hřiven za kilogram při maloobchodní ceně devět hřiven. Částky odpovídají 13 a pěti korunám. 

Kontrakt podepsal ředitel odboru nákupů ministerstva obrany Bohdan Chmelnyckyj. Už loni figuroval v kauze, kdy skupina podvodníků připravila ministerstvo o 580 tisíc dolarů, zhruba 12,7 milionu korun. Uzavřela dohodu o dodávkách neprůstřelných vest, ale nedodala nic. 

Ministerstvo tvrdí, že informace o cenách armádních potravin nejsou správné. Požádalo dokonce tajnou službu SBU, aby prověřila "šíření vědomě lživých informací, škodících zájmům bezpečnosti v době války".

Do věci se ale vložil prezident Zelenskyj, publikoval video, v němž kauzu armádních nákupů okomentoval. Slíbil, že občané dostanou všechny informace a stát na ně bude tvrdě reagovat. "Chci, aby to bylo zcela jasné: žádný návrat k tomu, jak to bylo dříve, k tomu, jak si zvykli žít lidé napojení na státní instituce, se konat nebude!" Poděkoval vyšetřovatelům, "kteří brání zákon", a také novinářům, "kteří zjišťují fakta a dávají objektivní informace". 

Krátce poté rezignoval náměstek obrany Šapovalov, přestože ministerstvo i nadále tvrdí, že se ničeho špatného nedopustil. V prohlášení na webových stránkách úřadu se uvádí, že náměstkova rezignace je "důstojným činem", který pomůže udržet důvěru v ministerstvo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy