Církev pokárala socialisty za znesvěcení otčenáše

ČTK ČTK
5. 9. 2014 7:33
"Chávezi náš, jenž jsi na nebesích, na zemi, v moři a v našich delegátech," pronášela politička před velkým portrétem bývalého prezidenta Venezuely.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Caracas - Římskokatolická církev ve Venezuele pokárala tamní socialisty za znesvěcení modlitby Páně, známé jako otčenáš. Poté, co stranická činitelka přednesla verzi upravenou do podoby ódy na někdejšího socialistického vůdce Huga Cháveze, jak informovala agentura Reuters.

María Estrella Uribeová v pondělí na stranickém sjezdu přednesla upravenou modlitbu, v níž prosila Cháveze o ochranu před zlem kapitalismu.

"Chávezi náš, jenž jsi na nebesích, na zemi, v moři a v našich delegátech," pronášela politička před velkým portrétem bývalého prezidenta, jenž v březnu loňského roku, po 14 letech autoritářské vlády, prohrál boj s rakovinou.

"Neuveď nás v pokušení kapitalismu, zbav nás od zla oligarchie, jako je zločin pašování, protože naše je vlast, mír a život, navždy. Amen. Ať žije Chávez!" provolala delegátka za všeobecného potlesku.

"Modlitba Páně, běžná modlitba křesťanů na celém světě, pochází z úst samotného pána Ježíše Krista, a je proto nedotknutelná," upozornila místní katolická církev.

Člověk, který takto změnil text, se prý dopustil "hříchu modlářství". Opozice hovoří o nebezpečném kultu osobnosti.

 

Právě se děje

před 24 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy