Čínu postihly povodně. Zaplavily i metro, voda vystoupala cestujícím až ke krku

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 7. 2021 13:22
Čínská provincie Che-nan bojuje už druhým dnem se záplavami, které si podle nové bilance vyžádaly nejméně 25 obětí. Sedm osob je pohřešováno. Počet mrtvých ale bude s velkou pravděpodobností dále stoupat, protože do řady míst se ještě nedostali záchranáři.
Povodně v čínském městě Čeng-čou.
Povodně v čínském městě Čeng-čou. | Foto: Reuters

V místní metropoli Čeng-čou uvěznila voda cestující v metru. Zpravodajský server CNN napsal, že se lidé drželi tyčí v zaplavených vozech, kde jim voda vystoupala až ke krku. Další obyvatele voda uvěznila ve školách, bytech i kancelářích.

V Čeng-čou během jediné hodiny v úterý napršelo více než 20 centimetrů vody. Zatím není jasné, kolik lidí v metru zůstalo uvězněno. Podzemní dráha v Čeng-čou, která má 153 stanic na několika linkách, v úterý po zaplavení zastavila provoz.

Po celém Čeng-čou, kde žije 12,6 milionu obyvatel, pokračují záchranné práce, na kterých se podílí tisíce příslušníků záchranných složek. Z níže položených částí města zatím bylo evakuováno více než 100 tisíc lidí.

Deště také po celém městě způsobily výpadky proudu. Jedna z nemocnic, kde je téměř 10 tisíc pacientů, se ocitla úplně bez elektřiny a na sociálních sítích se objevily fotografie zcela zaplaveného přízemí. Elektřina vypadla také na jednotkách intenzivní péče, informovala na sociální síti Weibo jedna z příbuzných pacientů. Zdravotníci podle ní manuálně pumpovali vzduch do plic lidem závislým na ventilátorech.

Státní tisk později výpadek v nemocnici potvrdil s tím, že 600 kriticky nemocných pacientů muselo být převezeno. Do středečního rána byla obnovena dodávka elektřiny na jednotkách intenzivní péče.

Povodně postihly také okolní města. Úřady vyslaly více než 6000 hasičů a 2000 příslušníků policie a armády pátrat po obětech a pomáhat se záchrannými operacemi v postižené oblasti.

Agentura AP informovala, že armáda vyhodila do vzduchu přehradní hráz, aby uvolnila vodu hrozící zaplavit sedmimilionové město Luo-jang.

Po celé provincii narušily povodně dopravu a život lidí, když proudy vody změnily ulice v rychle tekoucí řeky, které s sebou braly auta a zaplavovaly domy. I dnes voda dosahuje na řadě míst lidem po pás a nepřestává pršet. Povodně zasáhly také slavný buddhistický klášter Šao-lin ležící severně od Čeng-čou, který je známý díky mistrům bojového umění.

V létě jsou v některých částech Číny povodně běžné. Nedávné rekordní deště ale poplašily vědce i oficiální činitele, kteří se ptají, zda je země dostatečně připravená na extrémnější a nepředvídatelnější počasí.

Podle zprávy, kterou minulý týden zveřejnila ekologická organizace Greenpeace, hrozí velkým metropolitním oblastem kolem Pekingu, Šanghaje a Kuang-čou/Šen-čenu vysoké riziko extrémních veder a dešťových srážek.

Tchajwanský výrobce elektroniky, firma Foxconn, která má v Čeng-čou největší továrnu na montáž iPhonů, oznámila, že její provoz povodně nijak nepostihly.

 

Právě se děje

Další zprávy