Čínští vědci vystopovali zdroj epidemie viru SARS k netopýrům, cibetky jsou jenom přenašeči

ČTK ČTK
10. 12. 2017 7:41
Syndrom náhlého selhání dýchacích cest se poprvé objevil v listopadu 2002 v jižní Číně a začal se šířit po světě, kam ho často roznášeli cestující v letadlech. Celkem si vyžádal 750 obětí ve 37 zemích.
Virus způsobující onemocnění SARS.
Virus způsobující onemocnění SARS. | Foto: Thinkstock

Peking - Vědci v Číně objevili kolonii netopýrů, v jejichž těle je přítomen virus SARS, který v roce 2002 vyvolal ve světě epidemii, jež si vyžádala stovky obětí. Až dosud nebyl její zdroj známý, napsal v neděli zpravodajský server The Guardian.

Nemoc se poprvé objevila v Číně, a právě tam se soustředilo pátrání vědců. Před několika dny oznámili, že našli odlehlou jeskyni v provincii Jün-nan, jež je domovem netopýrů vrápenců, kteří jsou nositeli koronaviru SARS. Konkrétní kmen tohoto viru objevený u netopýrů má všechny genetické znaky onoho typu koronaviru, který v roce 2002 způsobil epidemii SARS.

"Toto nepochybně nebude jediná jeskyně s netopýry infikovanými tímto kmenem viru, ale je nesmírně důležité, že se tuto první jeskyni podařilo najít," řekl odborník na SARS Jeremy Farrar, ředitel britské neziskové organizace Wellcome Trust. "Vzorky odebrané netopýrům nám značně pomohou vyvinout vakcínu proti této nemoci a připravit se na případnou další epidemii."

Syndrom náhlého selhání dýchacích cest (anglicky Severe Acute Respiratory Syndrome) se poprvé objevil v listopadu 2002 v jižní Číně a začal se šířit po světě, kam ho často roznášeli cestující v letadlech. Celkem si vyžádal 750 obětí ve 37 zemích. Epidemii se podařilo zastavit jen díky umísťování pacientů do karantény. Epidemie skončila v roce 2004 a nemoc se od té doby znovu neobjevila.

Vědci se ale stále obávali - a nadále obávají - že by SARS mohl znovu propuknout. Proto tým čínských vědců z Virologického ústavu ve Wu-chanu neustále pátral po zdroji nákazy. Vědci původně pokládali za zdroj cibetky, které se prodávají na maso na čínských trzích. Později ale obrátili svou pozornost k netopýrům, kteří jsou podle nich zdrojem viru - a cibetky jen prostředníkem.

"Tým vědců prokázal hrdinské úsilí při hledání zdroje viru," dodal Farrar. "Hledat ony jeskyně a získat vzorky od netopýrů v nich musela být velmi těžká a nebezpečná práce. Ale rozhodně stála za to - SARS je hrozivá a krajně nebezpečná nemoc. Neexistuje proti ní ani léčba ani očkování. Nyní máme šanci oboje vytvořit."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Rakety vypálené z Gazy na Izrael zabily dvě ženy

Rakety odpálené z palestinského Pásma Gazy v jihoizraelském Aškelonu zabily dvě ženy, píše agentura Reuters s odvoláním na záchranné služby. Patrně jde o první izraelské oběti přeshraničního násilí, které začalo v pondělí.

Premiér Benjamin Netanjahu v reakci prohlásil, že Izrael nyní nálety na Pásmo Gazy znásobí. "Po zhodnocení situace se rozhodlo, že zesílíme jak četnost, tak sílu útoků," prohlásil.

Podle webu The Times of Israel raketa zasáhla v Aškelonu rodinný dům. Jednou z obětí je podle izraelských médií 80letá žena.

Izraelské nálety v Gaze si od pondělního večera podle tamního ministerstva zdravotnictví vyžádaly životy 26 Palestinců včetně devíti dětí a ženy. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví je zraněno přes 120 lidí.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Buffon se definitivně loučí s Juventusem, kariéru ještě nekončí

Slavný italský brankář Gianluigi Buffon na konci sezony po vypršení kontraktu podruhé opustí Juventus Turín. S kariérou se ale třiačtyřicetiletý gólman neloučí, v případě výhodné nabídky je připraven pokračovat.

Buffon přišel do Juventusu v roce 2001 z Parmy a od té doby působil pouze v Turíně s výjimkou sezony 2018/19, kdy chytal za Paris Saint-Germain.

"Má budoucnost je jasná. Letos definitivně skončí má dlouhá a nádherná zkušenost s Juventusem. Dal jsem mu všechno a všechno jsem dostal. Došli jsme na konec cesty a je správné se rozloučit," řekl Buffon pro beIN Sports. "Buď ukončím kariéru nebo najdu příležitost, jež mě bude motivovat," dodal k budoucnosti mistr světa z roku 2006.

Další zprávy