Čínští vědci vystopovali zdroj epidemie viru SARS k netopýrům, cibetky jsou jenom přenašeči

ČTK ČTK
10. 12. 2017 7:41
Syndrom náhlého selhání dýchacích cest se poprvé objevil v listopadu 2002 v jižní Číně a začal se šířit po světě, kam ho často roznášeli cestující v letadlech. Celkem si vyžádal 750 obětí ve 37 zemích.
Virus způsobující onemocnění SARS.
Virus způsobující onemocnění SARS. | Foto: Thinkstock

Peking - Vědci v Číně objevili kolonii netopýrů, v jejichž těle je přítomen virus SARS, který v roce 2002 vyvolal ve světě epidemii, jež si vyžádala stovky obětí. Až dosud nebyl její zdroj známý, napsal v neděli zpravodajský server The Guardian.

Nemoc se poprvé objevila v Číně, a právě tam se soustředilo pátrání vědců. Před několika dny oznámili, že našli odlehlou jeskyni v provincii Jün-nan, jež je domovem netopýrů vrápenců, kteří jsou nositeli koronaviru SARS. Konkrétní kmen tohoto viru objevený u netopýrů má všechny genetické znaky onoho typu koronaviru, který v roce 2002 způsobil epidemii SARS.

"Toto nepochybně nebude jediná jeskyně s netopýry infikovanými tímto kmenem viru, ale je nesmírně důležité, že se tuto první jeskyni podařilo najít," řekl odborník na SARS Jeremy Farrar, ředitel britské neziskové organizace Wellcome Trust. "Vzorky odebrané netopýrům nám značně pomohou vyvinout vakcínu proti této nemoci a připravit se na případnou další epidemii."

Syndrom náhlého selhání dýchacích cest (anglicky Severe Acute Respiratory Syndrome) se poprvé objevil v listopadu 2002 v jižní Číně a začal se šířit po světě, kam ho často roznášeli cestující v letadlech. Celkem si vyžádal 750 obětí ve 37 zemích. Epidemii se podařilo zastavit jen díky umísťování pacientů do karantény. Epidemie skončila v roce 2004 a nemoc se od té doby znovu neobjevila.

Vědci se ale stále obávali - a nadále obávají - že by SARS mohl znovu propuknout. Proto tým čínských vědců z Virologického ústavu ve Wu-chanu neustále pátral po zdroji nákazy. Vědci původně pokládali za zdroj cibetky, které se prodávají na maso na čínských trzích. Později ale obrátili svou pozornost k netopýrům, kteří jsou podle nich zdrojem viru - a cibetky jen prostředníkem.

"Tým vědců prokázal hrdinské úsilí při hledání zdroje viru," dodal Farrar. "Hledat ony jeskyně a získat vzorky od netopýrů v nich musela být velmi těžká a nebezpečná práce. Ale rozhodně stála za to - SARS je hrozivá a krajně nebezpečná nemoc. Neexistuje proti ní ani léčba ani očkování. Nyní máme šanci oboje vytvořit."

 

Právě se děje

před 44 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy