Čínští studenti si můžou půjčit ve školní "bance" body do testu. Má jim to ulevit od stresu

Zahraničí Zahraničí
14. 1. 2017 14:52
Východočínská škola chce studentům ulevit od stresu, kterému čelí během náročného studia. Prestižní Nanking No. 1 High School proto otevřela "banku", která studentům půjčuje body do testů. Jako v jiné bance ale i tady musí studenti svůj dluh splatit "do posledního jüanu".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking – Když středoškolákům z čínského Nankingu chybí dva body pro zvládnutí testu, stále mají možnost zkoušku udělat. Prestižní škola Nanking No. 1 High School otevřela "banku", která studentům půjčuje body do testů. Informoval o tom server The Guardian.

"Kvůli nemoci jsem zameškal několik hodin zeměpisu, a test se mi tak moc nepovedl. Ale banka mi nabídla pomoc," pochvaluje si nový systém jeden ze studentů s křestním jménem Siao-ču.

Škola systém zavedla loni v listopadu. Nabídla ho 49 studentům z elitního programu, kteří se připravují na přijímací zkoušky na vysokých školách v USA. Podle školy jim má půjčování bodů pomoci s tlakem, kterému čelí během studia.

Kao-kchao plné stresu

Čínský vzdělávací systém je extrémně náročný. Zejména pak systém kao-kchao, který označuje jednotné přijímací zkoušky na vysoké školy.

Žáci se na něj připravují prakticky od prvního ročníku střední školy. Neuspějí-li v testu, po zbytek života musí vykonávat špatně placenou práci. Pokud je navíc profesor přistihne při podvádění, nemohou přijímací zkoušky opakovat po dobu několika let.

"Banka není charitativní instituce určená pro líné studenty. Je to spíše výchovná kolébka, která má pomoci těm pilným," upřesnila pro server BBC ředitelka školy Chuang Kchanová.

Jako v jiné bance i tady ale musí studenti svůj dluh splatit. Mají hned několik možností: musí například získat v příštím testu ještě vyšší skóre, udělat speciální prezentaci nebo provést laboratorní experiment.

Žáci se mohou dluhu zbavit také postupně formou splátek. Pokud jej ale ani tak nevyrovnají, jejich jména se s největší pravděpodobností dostanou na černou listinu.

Na druhou stranu je ale školní "banka" může odměnit za dobré chování, poctivou docházku nebo udržování čistoty ve třídách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy