Čínští milionáři stále častěji odcházejí do zahraničí

Václav Viták
26. 4. 2011 10:26
Bohatí Číňané hledají cesty, jak zabezpečit svůj majetek
Mnoho Číňanů vydělalo peníze na burze nebo na trhu s realitami. Nyní hledají už menší riziko.
Mnoho Číňanů vydělalo peníze na burze nebo na trhu s realitami. Nyní hledají už menší riziko. | Foto: Reuters

Peking - Čína se stala druhou největší ekonomikou světa po Spojených státech. A dere se na první místo.

Důkazem toho je i prudce rostoucí počet čínských milionářů a miliardářů. Ti však podle poslední studie konzultační firmy Bain & Company stále častěji uvažují o investiční emigraci - dočasném nebo trvalém přesídlení do zemí, jako jsou USA nebo Kanada.

Právě tam si cizinec může "koupit" povolení k pobytu, pokud investuje značnou sumu do nějaké jejich méně rozvinuté geografické oblasti, a tím v ní vytvoří pracovní příležitosti.

Deset procent nejbohatších se již rozhodlo odstěhovat z Číny, odhadem dalších deset procent si hodlá zažádat v některé cizí zemi o imigrační vízum a zbytek o tom uvažuje, říká se ve zmíněné studii.

Firma Bain & Company prováděla svůj průzkum mezi 2600 Číňany s "velmi vysokým likvidním majetkem". Získání investičního vstupního víza ve Spojených státech vyžaduje částku ve výši nejméně 500 000 dolarů.

Počet Číňanů, kteří mohou investovat více než 10 milionů yüanů, tedy zhruba 1,5 milionu dolarů (1 dolar = 6,53 yüanu) má však koncem tohoto roku dosáhnout 585 000. To je téměř stoprocentní nárůst oproti roku 2008.

Jak zabezpečit nabyté bohatství

Nejrychleji však roste v Číně skupina těch, kdo mají na kontě 100 milionů yüanů (cca 15 milionů dolarů). Ti také nejvíce odcházejí. Sedmadvacet procent z nich již emigrovalo do jiné země, sedmačtyřicet procent dalších takový krok zvažuje.

Na rozdíl od předchozích let je teď ale podle studie největší prioritou čínských boháčů zabezpečení majetku a hotovosti.

Čtyřiačtyřicet procent z nejbohatších Číňanů se nyní usilovně snaží diverzifikovat své investice, a tak snížit riziko ztráty majetku. Ochota riskovat při investování, která převládala ještě před dvěma lety, se rychle vytrácí.

Protože v Číně vládnou obavy, že bublina realitního trhu brzy praskne a akciové trhy prudce klesnou, snaží se bohatí své volné prostředky převést do zahraničí.

Trend je tak silný, že se o něm zmínila už i agentura Nová Čína. Podle ní v roce 2009 získalo v roce 2009 americké investiční imigrační vízum téměř 2000 Číňanů, počet žádostí o kanadské investiční vízum se od roku 2008 do roku 2010 zdvojnásobil.

Kolik je v Číně milionářů?

Tento exodus je přijímán mezi řadovými Číňany se závistí a nevolí. Jeden čtenář napsal v této souvislosti podle listu The Wall Street Journal na největším čínském mikroblogu Sina Weibo: "Když prasata ztloustnou, začnou mít strach z řezníka."

Agentura Nová Čína je však toho názoru, že někteří bohatí Číňané odcházejí, protože "si přejí čistější životní prostředí a kvalitnější potraviny".

Odhady společnosti Bain & Company nicméně nemusejí být přesné. Počet čínských milionářů a miliardářů se dá jen obtížně stanovit, jisté je pouze to, že roste.

Firma Wealth-X například odhaduje, že v Číně je 150 miliardářů, časopis Hurun Report, sledující čínskou finanční elitu, však předpokládá, že jich je nejméně 189, může jich podle něj však být "i více než 400 nebo 500".

V takovém případě by v Číně bylo již více miliardářů než v USA.

Velmi podobná situace bude i u bohatých Číňanů disponujících majetky v řádech milionů a desítek milionů dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy