Čínští hackeři zneužívali sociální sítě pro špehování Ujgurů v Číně i v zahraničí

ČTK ČTK
24. 3. 2021 22:50
Skupiny čínských hackerů používaly sociální síť Facebook a další internetové stránky a mobilní aplikace, aby se mohly dostat do počítačů a mobilních telefonů muslimských Ujgurů a špehovat je, oznámil dnes Facebook. Cílem sofistikovaných hackerských útoků se stali jak ujgurští aktivisté, novináři a disidenti z čínské provincie Sin-ťiang, tak i Ujgurové žijící mimo Čínu, uvedla podle agentura AP.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Evropská unie i Spojené státy Peking kritizují za to, jakým způsobem nakládá s ujgurskou menšinou. Facebook nedal hackerskou činnost do souvislosti s čínskou vládou, ale firma FireEye, která se specializuje na kybernetickou bezpečnost a podílela se na vyšetřování útoků, uvedla, že podle ní byla operace provedena za podpory Pekingu.

"Vidíme jasné spojení této aktivity s podniky a geografickými body, ale nejsme schopni formálně dokázat, kdo za aktivitou stojí," sdělil podle agentury AFP Nathaniel Gleicher z bezpečnostního oddělení Facebooku na tiskové konferenci.

Hackeři naváděli Ujgury, aby klikli na odkazy, což vedlo k zavirování jejich zařízení škodlivým softwarem. Ten pak mohl sbírat informace týkající se například polohy oběti a jejích kontaktů a sledovat, co píše na klávesnici, upřesnila firma FireEye.

Útoky se v letech 2019 a 2020 dotkly dohromady méně než 500 osob, upřesnil Facebook. Společnost řekla, že hackerskou síť odhalila během rutinních bezpečnostních kontrol, deaktivovala její falešné účty a upozornila osoby, jejichž zařízení by mohlo být napadené. Původci útoků většinou používali jiné platformy a weby než ty od Facebooku. Své oběti lákali například na falešné aplikace, které by mohly muslimskou menšinu zajímat, jako například slovníky.

Lidskoprávní organizace obviňují čínské úřady, že v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang zřídily množství internačních táborů, jimiž prošel více než milion lidí. Čínské úřady tábory označují za střediska odborného vzdělávání, kde Ujgurové podstupují politickou převýchovu. Lidé, kteří těmito tábory prošli, říkají, že v nich byli nuceni odsoudit islám a slíbit věrnost čínské komunistické straně. Množí se rovněž svědectví o mučení, systematickém znásilňování a nucené práci Ujgurů. Evropská unie tento týden přijala kvůli porušování práv Ujgurů sankce proti čtyřem čínským činitelům.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Lipovská podala kvůli pohledávce ČT u společnosti Médea trestní oznámení na Dvořáka a Soukupa

Členka Rady České televize Hana Lipovská podala trestní oznámení na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, spolumajitele společnosti Médea Jaromíra Soukupa a dva členy dozorčí komise rady, předsedu Michala Petrmana a místopředsedkyni Zuzanu Prokopcovou. Důvodem je řešení pohledávky ČT v řádu desítek milionů korun vůči společnosti Médea, která spadla do insolvenčního řízení. Lipovská to uvedla na tiskové konferenci. Podle ČT je trestní oznámení nesrozumitelné.

Podle Lipovské se pohledávka po vyhlášení insolvence Médey řešila nestandardně, proto podala oznámení kvůli podezření ze zvýhodnění věřitele, porušení povinnosti a pletichy v insolvenčním řízení, podvodu a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Dozorčí komise podle radní neupozornila na zjevný nesoulad mezi vyhlášením insolvenčního řízení na Médeu a nastavením splátkového kalendáře Českou televizí. Více Lipovská nechtěla podání, které má 150 stran, komentovat. Insolvenční řízení již bylo zastaveno.

"Trestní oznámení ohlášené paní radní Lipovskou je pro nás nesrozumitelné, není vůbec jasné, z čeho Českou televizi vlastně obviňuje. Proto se i těžko komentuje," řekla mluvčí ČT Karolína Blinková.

Lipovská prohlásilla, že nechtěla problém řešit v radě, kde by se z něj mohlo stát politikum. "Navzdory celému trestnímu oznámení a navzdory práci insolvenčních právníků já nejsem jako ekonom odborník na trestní právo," uvedla. Dodala, že podezření musí posoudit orgány činné v trestním řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy