Čínští hackeři napadli počítače kongresmanů v USA

man, Reuters
12. 6. 2008 13:55
Zákonodárci se zabývali lidskými právy v Číně
Je za snahou proniknout do počítačů v USA a Evropě čínská vláda ?
Je za snahou proniknout do počítačů v USA a Evropě čínská vláda ? | Foto: Reuters

Peking - Nejméně dva američtí zákonodárci tvrdí, že se jejich počítače staly terčem útoku hackerů z Číny.

Jde už o druhé obvinění adresované do Číny během jednoho roku. Vloni se čínští síťoví piráti pokusli dostat do počítačového systému amerického ministerstva obrany.

Poslanec Sněmovny reprezentantů za republikány Frank Wolf oznámil, že jeho počítač napadli hackeři a FBI mu potvrdila, že útok pocházel z Číny.

Šlo o lidská práva?

Totéž sdělil další republikánský poslanec Christopher Smith, který zasedá ve sněmovním výboru pro zahraniční záležitosti. Uvedl rovněž, že informace, které útočníci objevili, se týkaly lidských práv v Číně.

Wolf je přesvědčen, že šlo o organizovaný útok posvěcený z čínských nejvyšších míst.

Peking obvinění rozhořčeně odmítá.

"A kde jsou důkazy? Čína je rozvojová země. Znamená to, že jsme ovládli takové vysoce vyspělé technologie? Osobně tomu nevěřím," sdělil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čchin Kang.

Tvrzení dvou kongresmanů označil za "senzacechtivé výroky".

Útoky i na Berlín a Soul

Před rokem Američané uvedli, že hackeři z Číny pronikli do elektronické pošty v Pentagonu. Údajně šlo o špionáž čínské armády.

Ačkoliv útočníci podle Pentagonu neobjevili žádné tajné informace, mohli si číst poštu zaměstnanců sekretariátu ministra obrany Roberta Gatese.

Peking obvinění popřel. Stejně tak jako dřívější tvrzení Berlína, že se čínští hackeři pokoušeli nabourat i do pošty spolkové kancléřky Angely Merkelové a německého ministerstva zahraničí.

Číňané jsou podezřelí i z toho, že se nabourali do počítače jihokorejského prezidenta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy