Čínští hackeři nabourali databázi prověřených Američanů

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 7. 2014 22:32
Ke kybernetickému útoku došlo v polovině března. Jak dlouho hackeři v seznamu brouzdali, není jasné. Nic důležitého ale neukořistili, uklidňuje Washington.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Čínským hackerům se podařilo nabourat do americké databáze federálních zaměstnanců.

Obzvláštní zájem jevili o údaje desítek tisíc lidí, kteří požádali o nejvyšší stupeň bezpečnostní prověrky.  

S odvoláním na nejmenované zdroje z Úřadu pro personální management to napsal deník The New York Times.

K incidentu došlo v polovině března, američtí experti útok zaznamenali a díru v zabezpečení systému zacelili.

Jak dlouho hackeři v databázi osobních dat federálních zaměstnanců brouzdali, ale není jasné.

Databáze obsahuje mimo jiné seznam přátel a známých v zahraničí, informace o předchozích zaměstnáních nebo ty o zkušenostech s drogami.

Kybernetický útok novinářům potvrdil i nejmenovaný zdroj z amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost.

Ten bez dalších podrobností sdělil pouze to, že ve zmiňovaném čase k napadení informačního systému skutečně došlo a že ani Úřad pro personální management, ani ministerstvo pro vnitřní bezpečnost neznamenaly žádný únik dat, který by bylo možné spojit s konkrétními jmény.

Ooops. Kerry v Číně zrovna jedná o spolupráci

Pro účely vyšetření útoku byl nicméně vytvořen krizový tým. Stopy sice vedou do Číny. To, zda jde o práci tamní vlády, nebo soukromou iniciativu, však zatím není jasné.

Podobné útoky nejsou nijak neobvyklé, dochází k nim téměř každý den. Není ale časté, že jsou úspěšné.

Informace přišla v době, kdy byl v Číně americký ministr zahraničí John Kerry. Účelem jeho návštěvy bylo jednání o ekonomické a bezpečnostní spolupráci obou zemí.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy