Čínští blogeři boří socialismus, strana je bezmocná

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
19. 8. 2013 22:35
Mazání blogů je neúčinné, úředníci proto zvou "problémové" autory na kobereček.
Foto: Reuters

Peking - Čínské úřady si v minulých dvou týdnech pozvaly k pohovorům "neukázněné" blogery, jejichž masově čtené příspěvky podle státních úředníků podkopávají základy socialismu a propagují západní styl života.

S odvoláním na čínské internetové komentátory to napsala agentura AP, podle níž je cílem akce zamezit šíření "negativistických zpráv, západní propagandy a lží".

Takhle by to nešlo!

Mnoho známých Číňanů, od hvězd popové hudby přes novináře až po byznysmeny, zaujalo v poslední době miliony lidí svými on-line komentáři.

Ty nejsou vždy v souladu s linií komunistické strany a Peking se nyní snaží znepříjemnit takovým lidem život. Nejprodávanější čínský spisovatel Mu-žung Süe-cchun měl například na svém blogu čtyři miliony čtenářů. Ze dne na den teď úřady jeho blog bez vysvětlení zrušily.

Mnoho blogerů na síti upozorňuje na případy nespravedlnosti, policejního pronásledování a úřední šikany. Někteří neohroženě razí myšlenky demokracie, svobody slova a lidských práv, jiní chtějí skoncovat s čínskou komunistickou minulostí.

Jejich komentáře, které čtou až miliony Číňanů, vyvolávají v nejvyšších čínských kruzích nevoli a nervozitu. V Číně má přístup k internetu polovina ze zhruba 1,1 miliardy obyvatel.

Sedmero zásad...

Nejpopulárnější blogeři byli na úředním pohovoru vyzváni, aby respektovali sedmero doporučených zásad: dodržování zákona, podporu socialistického systému, ochranu národních zájmů, úctu k právům jednotlivce, zachování společenského řádu, respektování morálky a dodržování věcné správnosti informací.

Podle expertů, na něž se odvolává AP, je seznam zásad natolik vágní, že může zcela zmrazit volnější diskusi o stavu současné čínské společnosti.

Seznam známých lidí, které úřady kvůli nepohodlným blogům postihly, je stále objemnější.

Patří mezi ně realitní magnát Žen Č'-čchiang, jehož blog na serveru Sina Weibo se odmlčel, když se na něm objevila kritika způsobu, jakým státní instituce přistupují k likvidaci živelních pohrom. Blog Žen Č'-čchianga měl do té doby 15 milionů stoupenců.

Víc než trojnásobek příznivců má na síti bývalý manažer čínské odbočky Microsoftu Kchaj-Fu Le-e. Jeho komentáře byly přísně apolitické, ale když začal kritizovat funkčnost státem dotované vyhledávací internetové služby, jeho blog byl "pro výstrahu" na tři dny uzavřen.

... postihy nefungují

Postihy ale přestávají fungovat, a tak stát začal blogery přemlouvat k autocenzuře. K nátlaku se přidala mediální kampaň, do níž se zapojila i státní tisková agentura Nová Čína. V jejím komentáři se nedávno objevilo tvrzení, že blogeři šíří západní hodnoty a měli by usilovat o nápravu.

Čínský list Global Times napsal, že komentáře publikované on-line by měly respektovat komunistickou doktrínu, nebo by vůbec neměly spatřit světlo světa.

Pekingské úřady nyní ve spolupráci s několika internetovými společnosti připravují webové stránky, které mají publikovat oficiální dementi "pomluv". Ústřední státní média, včetně agentury Nová Čína, státní televize CCTV a listu Žen-min ž'-pao, dávají navíc dohromady speciální tým blogerů, kteří by měli Číňany přivést ke správným názorům.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Atlético si poradilo se San Sebastianem a kráčí za titulem

Atlético Madrid v 35. kole španělské ligy porazilo San Sebastián 2:1 a už jen dvě utkání ho dělí od triumfu ve španělské lize. O branky Atlética se postarali Yannick Carrasco a Angel Correa, za Real Sociedad snížil Igor Zubeldia. 

Svěřenci Diega Simeoneho nyní vedou tabulku La ligy o čtyři body před Barcelonou, třetí Real Madrid ztrácí bodů pět, ale má zápas k dobru. Ve zbývajících dvou utkáních narazí Atleti na Osasunu a Valladolid.

Pokud Atlético oba zápasy vyhraje stane se mistrem po šesti letech a celkově pojedenácté v historii. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy