Čínští archeologové nalezli údajně nejstarší kalhoty světa

ČTK ČTK
5. 6. 2014 6:43
Kus oděvu je přibližně 3000 let starý a odborníci ho považují za předchůdce moderních jezdeckých kalhot.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking  - Údajně nejstarší známé dochované kalhoty nalezli archeologové na pohřebišti v západní Číně. Zmíněný kus oděvu je přibližně 3000 let starý a odborníci ho považují za předchůdce moderních jezdeckých kalhot, napsal deník The Daily Telegraph.

Vlněné kalhoty a další prehistorické oblečení bylo objeveno v hrobech rozsáhlé pohřební lokality Jang-chaj v Tarimské pánvi v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Vědci s pomocí radiouhlíkové metody určili jejich stáří na 3000 let.

Pozůstatky vlněných kalhot se našly ve dvou různých hrobech, které pocházejí z 13. až 10. století před naším letopočtem. Mužům, kteří kalhoty nosili, bylo kolem 40 let.

Střih kalhot naznačuje, že byly nošeny při jízdě na koních, konstatovaly vedoucí výzkumu Ulrike Becková a Mayke Wagnerová z německého archeologického ústavu v Berlíně. Kalhoty mají rovné nohavice a široký rozkrok.

V hrobech na stejném místě byly vedle těl uloženy i další předměty vztahující se k jezdectví a boji jako udidlo, bič, luk a válečná sekera, napsal The Daily Telegraph.

Kalhoty z hrobů byly vzorovány křížkovým stehem a byly sešity ze tří různých kusů vlněné tkaniny - dvou nohavic a dalšího dílu, který nohavice spojoval a tvořil rozkrok.

 

Právě se děje

Další zprávy