Čínskými sociálními sítěmi se šíří svědectví o zneužívání dětí. Cenzoři je nemažou

Jana Václavíková Jana Václavíková
25. 4. 2020 17:58
Desetitisíce příspěvků o sexuálním obtěžování nezletilých zaplavily čínské sociální sítě. Příběhy z dětství, se kterými se lidé ostatním svěřují, přivedly pozornost k problému, který byl dlouho v pozadí. Na rozdíl od hnutí #MeToo nechávají internetoví cenzoři toto téma zatím bez povšimnutí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Podnět pro debatu o sexuálním násilí na nezletilých rozpoutalo obvinění z opakovaného znásilňování, které vznesla žena na svého adoptivního otce, prominentního právníka Pao Jü-minga. V rozhovoru, který se ženou uveřejnil čínský časopis South Reviews, přibližuje, jak ji přibližně měsíc po adopci v roce 2015 začal právník zneužívat. V době, kdy bylo dívce 14 let, ji kromě toho nutil sledovat dětskou pornografii, před spaním ji svlékal a omezoval čas, který trávila s jinými lidmi.

Přestože její obvinění vzali Paovi spolupracovníci vážně a přišel o zaměstnání v radě telekomunikační společnosti, v ropné firmě i na univerzitě, vyšel v jiném čínském časopise rozhovor s prostředníkem, který prezentoval Paův pohled na věc. V něm zaznělo, že jejich vztah byl "milenecký".

Výrok, že vztah dospělého muže a 14leté dívky byl dobrovolný, vzbudil vlnu reakcí.

"Po přečtení článku o Pao Jü-mingovi bych ráda odhalila tajemství, které bylo skryto víc než 20 let. Žádný z mých rodinných příslušníků mě na Weibo nesleduje, tak to řeknu tady," začala své vyprávění doplněné o hashtag v angličtině #Trigger Warning#, který označuje potenciálně stresující obsah, jedna z uživatelek sociální sítě. Následně odhalila, že když jí bylo sedm, zneužíval ji její 17letý bratranec. Nikomu nic neřekla, protože si až po pěti letech uvědomila, k čemu došlo. "Nedělali jsme to dobrovolně!" dodala.

V následujících 24 hodinách uživatelé příspěvek sdíleli až 220 tisíckrát a sami začali zveřejňovat své zkušenosti se sexuálním obtěžováním v dětství a pubertě. Hashtag, který k tomu stejně jako dříve zmíněná uživatelka přidali, se stal jedním z nejvyhledávanějších a počátkem týdne měl už 210 milionů zhlédnutí a necelých sto tisíc příspěvků.

Jedno procento dětí zažije znásilnění

Příběhy obou žen nejsou v Číně ojedinělé. Podle loňské studie se s nějakou formou sexuálního obtěžování setkalo až 30 milionů nezletilých. Až 2,7 milionu z nich bylo znásilněno, což představuje přibližně jedno procento současných dětí a dospívajících v Číně.

Přesto se jen menšina z případů dostane k soudu. Mezi lety 2015 a 2018 čelilo obvinění před soudem jen 11 500 podezřelých. Podle odborníků za nízká čísla může společenské stigma, které si s sebou oběti nosí, a také fakt, že rodiče s dětmi o zneužívání nemluví.

"To vede k malému povědomí mezi dětmi o způsobech, jak se mají bránit. I když se něco takového stane, mnoho dětí to ani nerozpozná," vysvětluje hongkongskému deníku South China Morning Post nízký počet ohlášení právnička Li Siao-sia.

Někteří uživatelé sociálních sítí stejně jako odborníci proto začali žádat zlepšení sexuální výuky na školách. Její výuka je v Číně i nadále kontroverzní a v některých školách se vůbec nevyučuje. Studentka Siao Niao stanici CNN sdělila, že její sexuální výchova na škole vypadala pouze tak, že si učitelka sedla se studentkami a řekla jim, že pokud budou znásilněny, mají si druhý den vzít potratovou pilulku.

Nízká informovanost proto podle stejného zdroje vede například k tomu, že mezi mladými stoupá počet lidí se sexuálně přenosnými nemocemi a že jsou mezi nimi běžnější potraty než jiné antikoncepční prostředky.

Bez cenzury

Oproti hnutí #MeToo, které upozorňovalo na zneužívání dospělých žen a také se na čínské sociální sítě dostalo, jsou příběhy zneužívání dětí výjimečné v tom, že je čínští internetoví cenzoři nemažou a nebrání uživatelům v jejich publikování. Pokud lidé chtěli psát o sexuálním zneužívání, směli psát jen o situací za hranicemi Číny, případně museli vymýšlet označení s podobně znějícím názvem, ale jinými znaky a významem.

Podle iniciativy, která zkoumá trendy na čínské sociální síti WeChat, se cenzoři zaměřili na #MeToo z toho důvodu, že by mohlo nabrat politický směr, případně uživatelé zpochybňovali práci úřadů a požadovali změnu, píše server Global Voices.

Video: O zneužívaných dětech v církvi ještě uslyšíme, oběti mají větší odvahu, říká Jadnourek

Církev by potřebovala prvky demokracie, její uspořádání neumožňuje kontrolu zespoda, míní sociolog a starokatolický kněz Jan Jandourek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 11 minutami

Uzbekistán odmění občany za denní procházky, chce zlepšit jejich kondici

Uzbeky, kteří ujdou 10 000 kroků denně po celý rok, čeká odměna v podobě bezplatného používání státních tělocvičen a padesátiprocentní slevy na služby poskytované vládou. Slibuje to návrh prezidentského dekretu, o kterém informovala místní média. Nápad zaujal i agenturu Reuters.

Dokument si klade za cíl podporovat tělesnou zdatnost a zdravý životní styl, jenž pomáhá předcházet nemocem. Dekret počítá také se zavedením dne bez aut či budováním sportovišť pro cvičení pod širým nebem po celé této středoasijské zemi s 34 miliony obyvatel.

Vláda také doufá, že zlepšování kondice pomůže chránit populaci před nemocemi, jako je covid-19. Uzbekistán s 53 000 potvrzenými případy nákazy koronavirem a 444 úmrtími hlásí nižší čísla než mnoho jiných zemí. Země také dvakrát vyhlásila karanténní opatření, aby zabránila šíření nákazy.

Vyhláška načrtává program nazvaný "Překonejme pandemii sportem!" a zdůrazňuje propagaci chůze, běhu, jízdy na kole, malé kopané, badmintonu, volejbalu či městské formy basketbalu zvané streetball.

před 1 hodinou

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
Další zprávy