Čínský úředník volal po zabíjení Ujgurů, tisíce jich ale zachránil. Beze stopy zmizel

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 21. 11. 2019 17:01
Dal vybudovat dvě detenční centra pro dvacet tisíc Ujgurů. Peking ho vnímal jako ostříleného pracovníka, který nad touto muslimskou minoritou dokáže držet pevnou ruku. I proto, že sám aspoň na veřejnosti prohlašoval, že si přeje Ujgury kompletně vyhladit.
Ujgurové - ilustrační foto
Ujgurové - ilustrační foto | Foto: ČTK

Jenže sázka na úředníka Wanga Jung-č', který působil ve vedení jednoho z okresů v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, se komunistickému režimu v Pekingu nevyplatila. Muž postupně přestal tiše vykonávat pokyny a tajně propustil více než 7000 Ujgurů vězněných v internačních táborech. 

Peking zařízení pro muslimy provozuje v Sin-ťiangu a Ujgury do nich podle svých slov posílá na politickou převýchovu. Západ a humanitární organizace ale tábory označují za koncentrační tábory, ve kterých dochází k porušování lidských práv. 

Čínský úředník Wang Jung-č' o přísný dohled nad Ujgury naoko usiloval. Prosazoval třeba vyšší financování bezpečnostních opatření, mimo jiné sledovacích zařízení, která by muslimy monitorovala na každém kroku.

Současně se ale své spolupracovníky snažil přesvědčit, aby měli větší pochopení pro muslimskou víru. Tvrdil jim například, že je v pořádku, když mají Ujguři doma Korán, a že by si knihu měli sami také přečíst, aby lépe porozuměli islámským tradicím.

Předloni v září se Wang Jung-č' ztratil. Právě v tomto roce Čína spustila rozsáhlé vyšetřování zaměřené na "neposlušné" členy komunistické strany a on byl jedním z nich. 

"Nenapravitelně zkorumpovaný"

Jeho příběh je součástí přes 400 stránek dlouhého tajného čínského vládního dokumentu, který unikl do amerického deníku The New York Times. List ho poté podrobně analyzoval.

Dokument, popisující, jak Čína nakládá s ujgurskou minoritou, vynesl ven jeden z příslušníků čínské komunistické strany. Politik, který si přál zůstat v anonymitě, doufá, že díky jeho zveřejnění neunikne čínský prezident a další funkcionáři potrestání za hromadné zatýkání muslimů v zemi.

Spis se na několika stranách věnuje i vyšetřování Wanga Jung-č'. Podle režimu se při řízení v Sin-ťiangu neřídil strategií strany, což znamená "závažné neuposlechnutí", a byl také "nenapravitelně zkorumpovaný".

"Odmítl pozatýkat všechny, kdo pozatýkáni měli být," píše se ve složce o muži, jehož začali za jeho odmítavý postup k režimu oslavovat na internetu někteří obyvatelé Číny. Informoval o tom server Business Insider s tím, že část lidí tak zřejmě obešla přísná internetová pravidla v zemi, která mimo jiné nepovolují přístup na webové stránky listu The New York Times.

Přesný návod

Podle amerického listu se v uniklých materiálech hovoří také o tom, jak mají policisté a úřady přistupovat nejen k zadržovaným Ujgurům, ale hlavně k jejich rodinám, které požadují vysvětlení, kam příbuzní zmizeli. Existuje dokonce přesný návod, jak úřady s příbuznými mají mluvit.

"Nachází se ve výcvikové škole spravované vládou, kde podstupují společný systematický výcvik, studium a vyučování. Pro studium a život tam panují velmi dobré podmínky a nemáte se proč strachovat. (…) Jestli je chcete vidět, můžeme vám domluvit videohovor," zní například část odpovědi na otázku po příbuzných.

I na dotaz, proč tam musí být, má režim odpověď: Je potřeba zbavit je náboženského extremismu a nebezpečných úvah o terorismu. List The New York Times v souvislosti s tím podotkl, že čínská vláda pokládá za radikalismus často i jen to, když si muslimové nechají narůst plnovous nebo se modlí pětkrát denně.

Americký deník rozporuje také tvrzení, že by Ujgurové měli v detenčních centrech "velmi dobré podmínky". V minulosti se ke stavu internačních táborů vyjádřila řada bývalých vězňů. Ti vypověděli, že jsou přelidněné, hygiena v nich je nedostatečná a jídlo má velice špatnou kvalitu. Podle nich uvnitř dochází dokonce k mučení.

Dokumenty také ukazují, že se Peking bál nepokojů, které by mohli způsobit studenti po návratu ze škol na prázdniny, kdy by zjistili, že jejich rodiče zmizeli. Úřady měly znepokojeným studentům pohrozit, že jejich chování ovlivní délku pobytu rodičů v zařízení.

Z materiálů také podle The New York Times vyplývá, že nekompromisní zatýkání Ujgurů a jejich převýchovu odstartovala jediná návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v jejich regionu v dubnu 2014. Si oblast navštívil několik týdnů poté, co jí otřásl útok ujgurských radikálů.

Čínský režim únik přísně tajných dokumentů a jejich zveřejnění odsoudil. Internační centra, kde úřady zadržují zřejmě kolem milionu Ujgurů, podle něj slouží pouze k boji proti terorismu a extremismu.

Video: Čína v internačních táborech vymývá Ujgurům mozky, je to kulturní genocida, říká Klimeš

Lidé se v táborech musí nazpaměť učit čínské zákony, opěvovat komunistickou stranu a zříkat se islámu, popisuje situaci sinolog Ondřej Klimeš. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 48 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy