Čínským přístavem otřásly mohutné výbuchy, mrtvých je už 50

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2015 18:55
Stovky lidí utrpěly zranění. Nejmohutnější exploze měla podle expertů sílu 21 tun trinitrotoluenu.
Mohutné výbuchy nebezpečného materiálu otřásly ve středu průmyslovou zónou v čínském přístavním velkoměstě Tchien-ťin. Desítky lidí zemřely a stovky jich jsou zraněny. | Video: Reuters

Peking - Čínským přístavním městem Tchien-ťin, které leží asi 150 kilometrů jihovýchodně od metropole Pekingu, otřásla série extrémně silných výbuchů.

Při katastrofě, jejíž příčiny dosud nejsou známy, zemřelo nejméně 50 lidí, a to včetně zasahujících hasičů.

Agentura Nová Čína hlásí, že zranění utrpělo přes 520 lidí. Reuters s odvoláním na informace z vlády mluví dokonce o sedmi stech zraněných. Desítky lidí jsou přitom v kritickém stavu.

Nejmohutnější výbuch měl podle expertů sílu 21 tun trinitrotoluenu a podle BBC byl vidět i z vesmíru.

Kompletně zničeny jsou celé bloky kancelářských budov, stovky aut kompletně shořely a v okolí dvou kilometrů tlaková vlna rozbila okna, vypočítávají škody čínská média. Žár byl tak silný, že na zaplněných parkovištích zůstaly jen kostry roztavených aut.

Na místě neštěstí zasahovalo přes tisíc hasičů, řada z nich je stále na místě, protože z průmyslové zóny stále stoupá dým.

Ačkoliv není jasné, co katastrofu zapříčinilo, teroristickému útoku zatím nic nenasvědčuje.

Lidé si mysleli, že přišlo zemětřesení

K sérii explozí došlo v přístavním skladišti průmyslové zóny Pin-chaj. Ve skladu byl podle agentury Nová Čína uložen "nebezpečný náklad" - buď trhaviny, nebo zápalné látky. Majitelé měli údajně všechna potřebná povolení. Neštěstí nicméně budí pochyby, zda materiály byly bezpečně uloženy.

Skladiště vlastní firma Ruihai Logistics. Ta na své webové stránce uvádí, že má oprávnění k nakládání s nebezpečnými materiály a že ročně přepravuje asi milion tun nákladu. Námořní bezpečnostní úřad v Tchien-ťinu dnes podle agentury AP sdělil, že inspekce dodržování bezpečnostních pravidel před dvěma roky zjistila, že tato společnost porušila předpisy. Při kontrole 4325 kontejnerů byly v pěti případech zjištěny problémy s balením.

Bezpečnostní úřad rovněž uvedl, že v přístavu bylo zkontrolováno celkem více než 14 000 kontejnerů pěti firem. Závady inspekce odhalila u 29 z nich. Hlavním problémem bylo nedostatečné označení, že se jedná o nebezpečný materiál.

Svědci vypověděli, že nejprve zahlédli obří ohnivý kotouč, po němž zazněl silný výbuch. "Zahlédla jsem ohnivou kouli a pocítila obrovskou tlakovou vlnu. Budovy se začaly hroutit a všichni utíkali," líčila Jang, jedna z místních. 

Obří výbuch si vyžádal nejméně sedmnáct mrtvých.
Obří výbuch si vyžádal nejméně sedmnáct mrtvých. | Foto: Reuters

Obyvatelé blízkých obcí se domnívali, že jde o zemětřesení. Druhá exploze byla tak silná, že jsem cítila, jak se třese celá šestnáctipatrová budova.

"Myslela jsem, že jde o zemětřesení. Byla jsem strašně vystrašená, bála jsem se o svou rodinu," řekla CNN pětadvacetiletá Liou Jüe, která žije čtyři kilometry od místa neštěstí. "Bylo to, jako by vybuchla atomová bomba. Nic takového jsem nikdy neviděl, bylo to děsivé, ale zároveň úžasné," popsal BBC Čao Čen-čcheng, řidič nákladního vozu.

Okolní domy jsou bez elektrického proudu, tlaková vlna rozbila stovky oken.

V místě výbuchu zuřil požár, jehož plameny šlehaly do výše několika stovek metrů. Výbuch je zaznamenán i na družicových snímcích, tvrdí ruská média.

Město Tchien-ťin, kde žije zhruba 7,5 milionu obyvatel, je důležitou dopravní křižovatkou a průmyslovým střediskem se silnými hospodářskými vazbami na Peking.

V místě neštěstí zasahovalo přes tisíc hasičů, řada z nich je stále na místě, protože z průmyslové zóny stále stoupá dým.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Správní radu Agentury Evropské unie pro kosmický program povede Kobera z ministerstva dopravy

Správní radu nové Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) povede Čech. Předsedou rady se stal dosavadní šéf odboru inteligentních dopravních systémů a kosmických aktivit ministerstva dopravy Václav Kobera. Agentura má na starosti veškeré vesmírné programy a aktivity EU, sídlo má v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy