Čínský prezident jednal v Rijádu s arabskými zeměmi, označil to za milník

ČTK ČTK
9. 12. 2022 19:25
Čínský prezident Si Ťin-pching se v pátek v Rijádu zúčastnil summitu arabských zemí, které označil za přirozené partnery Pekingu pro spolupráci a setkání označil za "milník" a začátek nové éry ve vztazích s těmito státy. Čínský prezident v pátek končí návštěvu Saúdské Arábie, kterou zahájil ve středu a během níž podepsal řadu dohod s Rijádem.
Na snímku zveřejněném tiskovou agenturou Xinhua se čínský prezident Si Ťin-pching setkává s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem v Rijádu v Saúdské Arábii.
Na snímku zveřejněném tiskovou agenturou Xinhua se čínský prezident Si Ťin-pching setkává s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem v Rijádu v Saúdské Arábii. | Foto: ČTK

"Čína se těší na spolupráci se Saúdskou Arábií a arabskými státy a na povýšení těchto vztahů na novou úroveň," řekl mimo jiné čínský prezident, který se v pátek setkal s lídry Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC). Tu kromě Saúdské Arábie tvoří Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Kuvajt, Omán a Katar. Si se v Rijádu setkal také s prezidenty Tuniska, Iráku, Somálska či Mauritánie. Už ve čtvrtek tam jednal s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím či šéfem Palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem.

Na summitu GCC se mluvilo také o mistrovství ve fotbale, které v těchto dnech pořádá Katar, jehož jako pořadatelskou zemi mnozí kritizovali za porušování lidských práv i úmrtí dělníků při přípravách infrastruktury pro šampionát. Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán při zahájení summitu Katar za Mistrovství světa pochválil.

"Čína bude nadále pevně podporovat země GCC při udržování jejich bezpečnosti a budování kolektivního bezpečnostního rámce pro Perský záliv," řekl také v pátek v Rijádu Si Ťin-pching. Dodal, že jeho země bude dál dovážet velké množství ropy ze zemí GCC a slíbil rozšířit dovoz zkapalněného zemního plynu. Posílit spolupráci chce Peking také v dalších odvětvích, například ve strojírenství, dopravě, finančním sektoru, nových technologiích, letectví či kultuře.

Saúdské Arábii by posílení ekonomických vazeb s Čínou mohlo podle agentury AFP pomoci k diverzifikování její na ropě závislé ekonomiky, jak si to předsevzal před několika lety korunní princ bin Salmán.

Špatné vztahy s Amerikou 

Čínský prezident navštívil Saúdskou Arábii naposledy v roce 2016. Jeho nynější cesta přichází v době pošramocených vztahů se Spojenými státy a několik měsíců po nepříliš úspěšné návštěvě amerického prezidenta Joea Bidena v Rijádu.

Spojené státy s obavami sledují rozšiřování čínského vlivu na Blízkém východě. Zneklidňuje je i možné bezpečnostní riziko spojené s využíváním technologií čínské firmy Huawei spojeneckými zeměmi v oblasti Perského zálivu. Peking a Rijád ve čtvrtek podepsaly několik strategických dohod, včetně memoranda s technologickou firmou Huawei, která má v Saúdské Arábii rozvíjet cloudové služby a budovat technologické komplexy v saúdskoarabských městech.

Dvořák: Co se teď v Číně děje, jsem nikdy nezažil. V ulicích jsou stovky policistů (28. 11. 2022)

Protesty spustila nulová tolerance covidu. Lidi rozzlobilo, že se kolem čtvrtí s nákazou stavějí ploty, říká slovenský sinolog žijící v Šanghaji. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy