Čínský podvodní kluzák se potopil do rekordní hloubky. Z Mariánského příkopu přivezl cenná data

Zahraničí Zahraničí
6. 3. 2017 16:21
Čína prolomila rekord v hloubkovém potápění bezpilotních kluzáků. Ten její se ponořil do Mariánského příkopu celých 6329 metrů pod hladinu Tichého oceánu. Podle Čínské akademie věd, na kterou se odvolává agentura Reuters, strávil kluzák pod vodou 87 hodin a 48 minut. Během 12 pokusů urazil celkovou vzdálenost 134,6 kilometru, než se vrátil zpět na hladinu. Pro čínské vědce to znamená obrovský úspěch oproti loňskému roku, kdy se při stejném pokusu překonat tehdejší šestikilometrový rekord kluzák již nevynořil. Nyní vědcům dopravil cenná data z hlubin Tichého oceánu ve vysokém rozlišení.
Čínský podmořský kluzák se dostal v Mariánském příkopu do hloubky 6 329 metrů. Stroj pomocí vztlaku mění vertikální pohyb v horizontální. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni. Policie dopravu z obou směrů odklonila na objížďky, uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Jeden z řidičů na silnici mezi Ostřetínem a Vysokou u Holic kvůli poruše zastavil a místo označil výstražným trojúhelníkem. Vítr však zřejmě trojúhelník povalil. Do stojícího auta narazil řidič dalšího auta. Celkem se pak srazilo šest aut. Alkohol u řidičů policie dechovými zkouškami vyloučila.

Objízdnou trasu ve směru od Hradce Králové policie určila z Holic směrem na obec Roveň. V opačném směru od Vysokého Mýta musejí řidiči ve Vysoké u Holic odbočit vpravo a po silnici třetí třídy přijedou do Ostřetína.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Mimořádný summit k rozpočtu EU skončil, země se nedokázaly shodnout

Mimořádný summit věnovaný víceletému rozpočtu Evropské unie po dvou dnech skončil. Na Twitteru o tom dnes večer informoval mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Podle diplomatických zdrojů zástupci 27 zemí nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021-2027.

Zdroj: ČTK
Další zprávy