Čínský podvodní kluzák se potopil do rekordní hloubky. Z Mariánského příkopu přivezl cenná data

Zahraničí Zahraničí
6. 3. 2017 16:21
Čína prolomila rekord v hloubkovém potápění bezpilotních kluzáků. Ten její se ponořil do Mariánského příkopu celých 6329 metrů pod hladinu Tichého oceánu. Podle Čínské akademie věd, na kterou se odvolává agentura Reuters, strávil kluzák pod vodou 87 hodin a 48 minut. Během 12 pokusů urazil celkovou vzdálenost 134,6 kilometru, než se vrátil zpět na hladinu. Pro čínské vědce to znamená obrovský úspěch oproti loňskému roku, kdy se při stejném pokusu překonat tehdejší šestikilometrový rekord kluzák již nevynořil. Nyní vědcům dopravil cenná data z hlubin Tichého oceánu ve vysokém rozlišení.
Čínský podmořský kluzák se dostal v Mariánském příkopu do hloubky 6 329 metrů. Stroj pomocí vztlaku mění vertikální pohyb v horizontální. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 10 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy