Jarní festival je tu. Ulicím vládnou tanečníci, dopravě chaos

Jarní festival je tu. Ulicím vládnou tanečníci, dopravě chaos
Vítejte na oslavách...
... a to měsíc poté, co takřka celý svět oslavil Silvestr. Nyní vítají svůj Nový rok i Číňané.
První věc, kterou byste o něm měli vědět: Místní mu čínský Nový rok neříkají.
Když už, tak lunární Nový rok, nebo ještě lépe - jarní festival.
Foto: Reuters
Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
31. 1. 2014 10:00

Podle čínské mytologie skončil 30. ledna 2014 rok ve znamení hada a vlády se ujal kůň. Lunární Nový rok, známý také jako jarní festival, trvá dlouhých 15 dní, a tak skončí na Valentýna.

Dekorace, nejčastěji rudé, která je barvou štěstí a prosperity, najdete na každém kroku i ve Vietnamu, Japonsku či Koreji. Ulice ovládli tanečníci, dopravu chaos...

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy