Největší karanténa světa. Čínský Wu-chan se změnil v město duchů, lidé spílají vládě

Jana Václavíková Jana Václavíková
28. 1. 2020 11:09
Čínský Wu-chan, ze kterého se rozšířil nový koronavirus, se od čtvrtka nachází v karanténě. V pomyslné izolaci jsou i zprávy o situaci ve městě. Peking je blokuje a vyhání z místa zahraniční novináře. Přesto na internet unikají dosud necenzurované informace přímo z místa.
Záběry z Wu-chanu, odkud pochází koronavirus: 11milionová metropole se změnila v město duchů | Video: Reuters

Wu-chan nyní připomíná město duchů, shodují se cizinci, kteří v 11milionovém městě v centrální Číně bydlí a s nimiž mluvila zahraniční média. "Mám dvě děti, dvě malé dcery. Zůstáváme doma, nechodíme ven," řekl arabské televizní stanici Al Jazeera Ali H. D. Wari, který ve Wu-chanu žije 25 let. Domov lidé podle něj opouští, jen když musí doplnit zásoby jídla. "Už čtyři dny nám dochází rýže," vysvětluje s obavami.

Obchody jsou podle britského učitele Bena Kavanagha jediným místem, kde se pohybuje větší množství lidí. "Nikdy jsem tu neviděl takové fronty," komentuje situaci u pokladny pro britskou televizi Channel 4. Sám šel na nákup s velkým batohem a kufrem, kam zásoby uložil. Na cestu se vybavil rouškami, brýlemi na plavání a dvěma páry rukavic - jedněmi teplými ven, druhými chirurgickými na samotné nakupování. 

Trh, ze kterého se koronavirus s názvem 2019-nCov patrně rozšířil, úřady uzavřely. Prodejci dostali od místní vlády odškodné za ušlý zisk ve výši deseti tisíc jüanů (v přepočtu 33 tisíc korun). "Mnoho lidí tady onemocnělo," říká deníku Financial Times jeden z prodejců. "Měli jsme živá zvířata, ale nic nelegálního," pokračuje další.

"Vláda nic neudělala. Zavřeli místa, kde jsou nemocní lidé, ale neudělali nic k prevenci šíření nemoci," řekl americkému magazínu Time nejmenovaný wuchanský taxikář. 

V karanténě se nyní nachází lidé v několikamilionových městech v provincii Chu-pej, mají zákaz z nich odcestovat. Tolik lidí nikdy v izolaci kvůli nákaze nebylo, řekl deníku Aktuálně.cz Rastislav Maďar z Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty univerzity v Ostravě.

Bezmocní

Doma zůstává i mladý Luo-pin, který natáčí na YouTube sérii videí nazvaných Deník z města v karanténě. Na jeho účet upozornil zahraniční reportér v Číně pracující pro list The New York Times. Autenticitu záběrů zatím nikdo neověřil, uživatel má profil na YouTube více než rok a pravidelně na něj nahrává videa z Číny nebo cest po Asii.

Luo-pin ve svých videích líčí, jak se s nákazou vyrovnávají běžní lidé. Zbytečně nechodí ven, ruší rezervace v restauracích a místo veselých přání k novému roku si přejí hlavně, aby se nebezpečným virem nenakazili.

Přestože po vyhlášení karantény v minulém týdnu lidé ve Wu-chanu rychle vykoupili veškerou zeleninu, nyní jsou regály obchodů opět plné. Neprodané pokrmy prodávají i restaurace, které očekávaly příliv zákazníků po novém roce. 

Uzavření města a nejistota se prý podepisují i na psychickém zdraví obyvatel. "Když jsem poprvé uslyšel o epidemii, měl jsem z toho depresi," říká čínský Youtuber Luo-pin. Vláda proto zřídila telefonní linku, na kterou se mohou lidé s psychickými problémy obrátit. "Dostává se k nám každý den mnoho informací, připadám si bezmocně," dodává.

Koronavirus 2019-nCov

Nový koronavirus s názvem 2019-nCov zabil přes 420 lidí, více než dvacet tisíc osob je nakažených. Mimo Čínu jsou potvrzeny desítky případů, první úmrtí oznámily Filipíny a Hongkong. V Česku se zatím ani jedno podezření nepotvrdilo. Virus způsobuje onemocnění dýchacích cest od obyčejné chřipky až po smrtelně nebezpečný zápal plic. Nefungují na něj antibiotika ani běžné léky proti chřipce. V karanténě se ocitly miliony Číňanů z ohnisek nákazy. Některé země jako USA, Česko nebo Itálie zrušily či omezily přímou leteckou dopravu s Čínou. České ministerstvo zahraničí doporučuje do části Číny zasažené virem vůbec necestovat. Informace o riziku nákazy průběžně aktualizuje na webových stránkách. Situaci mapuje také Světová zdravotnická organizace.

Lepší je o viru nemluvit

Na nové onemocnění zemřelo podle aktuálních statistik přes sto lidí. Důležité informace z oficiálních zdrojů se k Číňanům často nedostávají. Státní média se spíš věnují hrdinským lékařům, kteří se o pacienty starají. Lidé proto hledají novinky přímo na sociálních sítích, píše The New York Times

Na videích, která se po sociálních sítích šíří, jsou vidět lidé ležící na zemi, převozy pacientů v uzavřených nosítkách nebo v neprodyšných klecích přímo z letiště a několikahodinové fronty v nemocnicích.

"Nevím, jaké má vláda plány. Chce se o všechny ty lidi rychle postarat, nebo je nechá čekat na vlastní smrt?" říká autor videa, které zveřejnila britská BBC a jež by mělo pocházet z jedné z wuchanských nemocnic. Časopis Time uvádí, že někteří lidé jsou natolik zoufalí, že se ptají svých zahraničních známých, co o nákaze píší světová média. 

Čínská vláda se dlouhou dobu snažila informace o šíření nemoci tajit. Na začátku ledna zatkla osm lidí, kteří na sociální sítích informovali o "mysteriózním zápalu plic s vážnými následky" připomínajícím SARS, a obvinila je ze šíření falešných informací, informuje server Business Insider. Zprávy z nemocnice a natočený materiál museli smazat i novináři, které kontrolovali policisté v civilu.

Další informace nebo zmínky, které cenzoři vyhodnotí jako škodlivé, úřady mažou ze sociálních sítí a také z aplikací na posílání zpráv. Lidem, kteří zprávy šíří, hrozí stíhání. Z tohoto důvodu nechce Luo-pin zveřejnit svá videa na čínských videoserverech. 

Přísné chování úřadů zažil před sedmnácti lety také Ťiang Jen-jung, lékař, který byl první, kdo veřejně oznámil, že se v Číně šíří virus SARS. Úřady ho vzápětí poslaly do domácího vězení. Podle The New York Times se jeho rozhodnutí dostalo před třemi lety do testu pro studenty. Správnou odpovědí bylo, že lékařovo rozhodnutí informovat o viru poškodilo národní zájmy a společnost a mělo by být potrestáno.

Video: Mrtví přibývají, nevím, jak se mám dostat pryč, zavládla panika, říká Čech ve Wu-chanu

Není to apokalypsa, lidé ale dostali strach, když se Wuchan uzavřel. Také kvůli čínskému novému roku si začali dělat zásoby potravin, říká student. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy