Čínský jüan je nejsilnější za posledních pět let

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 6. 2010 17:50
Přesto je podle ekonomů změna zanedbatelná a jüan zůstává silně podhodnocený

Peking - Čína ustoupila tlaku, který na ní během víkendového summitu G20 v Torontu vytvořily nejvyspělejší země světa a umožnila zvýšení kurzu uměle podhodnoceného jüanu na nejvyšší hodnotu za posledních pět let. 

Dlouhodobě podhodnocený jüan totiž zvýhodňuje vývozce a naopak znesnadňuje život dovozcům, což vadí obchodním partnerům Číny, zejména Spojeným státům.

Čínská centrální banka dnes stanovila kurz čínské měny na 0,67890 dolaru. Ještě v pátek byl přitom kurz 0,67896 dolaru. Jde sice o největší uvolnění od roku 2005, ale podle analytiků se jedná spíš jen o gesto, které má uchlácholit Spojení státy a další země, avšak fakticky nebude mít na obchodování žádný podstatnější vliv.

Uvolňování jen po kouscích

Americký prezident Barack Obama o víkendu v Torontu řekl, že doufá, že Peking bere svůj slib o zvýšení flexibility jüanu vážně a kurs opravdu uvolní. Bankéři čínské centrální banky oznámili, že jsou ochotni obchodování s jüanem postupně uvolňovat, ale dramatické změny kursů nebo skokové uvolnění odmítají. Bojí se destabilizace čínské ekonomiky.

Vezmeme-li v potaz pohyb jüanu, jenž se pohybuje v řádů půl procenta a fakt, že je tato měna podhodnocena až o čtyřicet procent, dojdeme k jednoznačnému závěru: současné kroky problémy dovozců do Číny to nevyřeší.

Ve Spojených státech se proto začínají množit hlasy volající po zvláštní dani pro čínské výrobky. Ta by manipulaci s měnou kompenzovala. Peking už s postupným uvolňováním jüanu postupně začal, ale v roce 2008, kdy na Čínu dolehla ekonomická krize, jej ve snaze podpořit hospodářství opět plně svázal s dolarem a dalšími měnami.

 

Právě se děje

Další zprávy