Čína schválila další dvě vakcíny proti covidu. Jak jsou účinné a kdo s nimi očkuje?

Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 27. 2. 2021 17:24
První zemí, ve které se začalo očkovat proti koronaviru, byla už v červnu loňského roku Čína. Chtěla se stát prvním výrobcem účinné obrany proti nemoci covid-19. O jejích vakcínách ale není moc informací kvůli nízké transparentnosti. Nyní úřady v zemi schválily k použití další dvě. Jak moc jsou čínské preparáty účinné, jak fungují a kdo je už dostal? Podívejte se v přehledu.
Čínská vakcína proti koronaviru Cansino.
Čínská vakcína proti koronaviru Cansino. | Foto: China Daily via REUTERS/File Photo

Jak čínské vakcíny fungují?

Vakcíny CoronaVac, Vero a Conviecia fungují na jiném principu než jejich konkurence od americké firmy Moderna nebo konsorcia Pfizer/BioNTech. Tyto dvě západní vakcíny využívají metodu mediátorové RNA. Vakcína mRNA se od těch tradičních liší tím, že obsahuje genetickou informaci viru, díky níž si tělo dokáže vytvořit vlastní protilátky.

Oproti tomu čínské vakcíny CoronaVac a Vero vznikají tradičnější cestou, kdy se používají mrtví či oslabení původci nemocí - inaktivované viry, které již nemohou nikoho nakazit, ale umějí aktivovat imunitní systém, a ten je následně schopný s nákazou bojovat. 

Tento typ vakcín se používá už desítky let a je účinný například proti tetanu, černému kašli nebo obrně. Výhodou látek vyrobených touto cestou je, že nemusí být skladované v teplotách pod nulou, ale stačí jim teplota mezi osmi a nula stupni Celsia. Obě vakcíny se podávají ve dvou dávkách. 

Vakcína Conviecia funguje na principu adenovirů, tedy geneticky upravených virů, které se v těle nedokážou rozmnožit, ale imunitní systém se na nich naučí, jak se nákaze bránit. Stejně funguje ruská vakcína Sputnik V. V případě vakcíny Conviecia stačí pouze jedna očkovací dávka. 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Událost vyšetřuje policie.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy