Čína schválila další dvě vakcíny proti covidu. Jak jsou účinné a kdo s nimi očkuje?

Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 27. 2. 2021 17:24
První zemí, ve které se začalo očkovat proti koronaviru, byla už v červnu loňského roku Čína. Chtěla se stát prvním výrobcem účinné obrany proti nemoci covid-19. O jejích vakcínách ale není moc informací kvůli nízké transparentnosti. Nyní úřady v zemi schválily k použití další dvě. Jak moc jsou čínské preparáty účinné, jak fungují a kdo je už dostal? Podívejte se v přehledu.
Čínská společnost SinoPharm testuje vakcínu proti koronaviru.
Čínská společnost SinoPharm testuje vakcínu proti koronaviru. | Foto: Reuters

Kolik vakcín v Číně vzniká?

Čína vyvíjí několik vakcín proti koronaviru, které se liší způsobem výroby, účinností proti viru a také tím, v jaké fázi procesu jsou. Oficiálně je v poslední, třetí fázi testování na několika tisících lidí pět vakcín. Jak ale upozorňují odborníci, čínské farmaceutické firmy nezveřejňují pravidelně své výsledky, proto více informací existuje jen o třech látkách - CoronaVac od pekingské společnosti Sinovac, o vakcíně Vero pekingské pobočky firmy Sinopharm a Conviecia od CanSino Biologics

Čínské úřady už schválily pro hromadné použití celkem čtyři preparáty - tři výše jmenované a vakcínu, která vznikla ve wuchanské laboratoři společnosti Sinopharm, píše agentura Reuters. Jak na podzim napsaly čínské státní noviny Global Times, "mnoho dalších vakcín je v první nebo druhé fázi testování". 

Třetí fáze je podle odborníků tou nejdůležitější, protože až na velkém počtu lidí lze odhalit nežádoucí účinky a ověřit účinnost látek. "To je jediný způsob, jak lze dokázat, že je vakcína bezpečná k použití a účinná," uvedla pro britskou stanici BBC docentka Luo Ta-chaj z Technologické univerzity Nanyang v Singapuru.

Testování často probíhá v zahraničí, protože v Číně natolik poklesly počty nakažených, že nebylo možné vakcíny prověřit na dostatečném množství lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy