Čínské letadlo přelétlo nad Japonskem, to startuje F-15

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 12. 2012 11:02
Spor o neobydlené souostroví Senaku ve Východočínském moři se znovu rozhořel
Stíhačka F-15. Ilustrační foto.
Stíhačka F-15. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tokio/Peking - Ve Východočínském moři se znovu naplno rozhořel vleklý územní spor o neobydlené souostroví Senaku (čínsky Tiao-jü), které si nárokují jak Japonci, tak Číňané.

Tokio ve čtvrtek ráno prohlásilo, že letoun Čínské námořní správy v noci narušil jeho vzdušný prostor. Země vycházejícího slunce v reakci na to zmobilizovala několik stíhaček F-15.

"Přelet čínského letounu jsme zaznamenali v 11 hodin (3:00 SEČ)," řekl BBC mluvčí japonské vlády Osamu Fudžimura a dodal, že již dříve během dne byly v oblasti zpozorovány čínské hlídkové lodě.

Podle agentury Kjódo japonské diplomatické zastoupení v Pekingu "okamžitě protestovalo". Zda japonské letouny vzlétly, nebo jsou pouze v pohotovosti na zemi, císařství neoznámilo.

Sporné ostrovy v současné době spravují Japonci, krom Číny si je ale nárokuje také Tchaj-wan. Senaku totiž leží poblíž důležitých námořních tras, okolní vody jsou bohaté na ryby a zřejmě také skrývají zásoby ropy.

Naposledy se situace vyhrotila v září, kdy Japonsko informovalo, že se chystá tři z pěti sporných ostrovů odkoupit od soukromých vlastníků. Číňané k ostrovům vyslali vojenské lodě a rozhořela se diplomatická válka. Lodě obou stran kolem sebe ale nakonec jen těsně propluly a vrátily se na původní pozice.

Územním sporem tehdy žila i čínská veřejnost. Lidé v ulicích tamních měst demonstrovali, pálili japonské vlajky a ničili japonská auta.

Čínské protesty obrazem:

 

Právě se děje

před 22 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

Další zprávy