Čínské letadlo přelétlo nad Japonskem, to startuje F-15

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 12. 2012 11:02
Spor o neobydlené souostroví Senaku ve Východočínském moři se znovu rozhořel
Stíhačka F-15. Ilustrační foto.
Stíhačka F-15. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tokio/Peking - Ve Východočínském moři se znovu naplno rozhořel vleklý územní spor o neobydlené souostroví Senaku (čínsky Tiao-jü), které si nárokují jak Japonci, tak Číňané.

Tokio ve čtvrtek ráno prohlásilo, že letoun Čínské námořní správy v noci narušil jeho vzdušný prostor. Země vycházejícího slunce v reakci na to zmobilizovala několik stíhaček F-15.

"Přelet čínského letounu jsme zaznamenali v 11 hodin (3:00 SEČ)," řekl BBC mluvčí japonské vlády Osamu Fudžimura a dodal, že již dříve během dne byly v oblasti zpozorovány čínské hlídkové lodě.

Podle agentury Kjódo japonské diplomatické zastoupení v Pekingu "okamžitě protestovalo". Zda japonské letouny vzlétly, nebo jsou pouze v pohotovosti na zemi, císařství neoznámilo.

Sporné ostrovy v současné době spravují Japonci, krom Číny si je ale nárokuje také Tchaj-wan. Senaku totiž leží poblíž důležitých námořních tras, okolní vody jsou bohaté na ryby a zřejmě také skrývají zásoby ropy.

Naposledy se situace vyhrotila v září, kdy Japonsko informovalo, že se chystá tři z pěti sporných ostrovů odkoupit od soukromých vlastníků. Číňané k ostrovům vyslali vojenské lodě a rozhořela se diplomatická válka. Lodě obou stran kolem sebe ale nakonec jen těsně propluly a vrátily se na původní pozice.

Územním sporem tehdy žila i čínská veřejnost. Lidé v ulicích tamních měst demonstrovali, pálili japonské vlajky a ničili japonská auta.

Čínské protesty obrazem:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy