Čínské krávy dojí mateřské mléko

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 6. 2011 15:46
Mléko geneticky upravených krav má podle Číňanů stejné vlastnosti jako mateřské

Peking - Čínští genetici modifikovali kraví DNA tak, aby dojnice produkovaly mléko natolik podobné mateřskému, že jej bude možné prodávat jako jeho náhradu.

Autoři projektu doufají, že se kravské mléko pro kojence objeví na pultech obchodů do tří let.

Mléko geneticky upravených krav má prý stejné kvality jako to lidské. U kojenců stimuluje rozvoj imunitního systému a obsahuje antibakteriální složky.

O úspěšné úpravě kravského genetického kódu informovala Zemědělská univerzita v Pekingu. 

Genetici použili stejnou metodu jako jejich britští kolegové v roce 1997 při klonování ovce Dolly. Tehdy ale britští experti udělali chybu, protože Dolly začala předčasně stárnout, trpěla artritidou a nakonec musela být v roce 2003, tedy v šesti letech, utracena kvůli plicní infekci.

V rámci první fáze projektu byly do 300 naklonovaných kravských embryí implementovány lidské geny. Tato embrya pak Číňané vložili do dojnic a čekali. Narodily se zdravé krávy, které se liší od těch běžných pouze tím, že produkují mléko stejných vlastností, jako je mateřské.

Podle zaměstnanců farmy, kde modifikované krávy chovají, je "nové" mléko sladší a silnější.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Sice se zatím stále čeká na definitivní výsledky hygienických a zdravotních testů, podle všeho jimi ale mléko bez problému projde.

Moralizujte, až budou mít všichni co jíst

Pro začátek by se mělo upravené kraví mléko prodávat jako "nutričně obohacené", později chtějí výrobci prosadit do názvu slovo mateřské.

Modifikované krávy se prý ničím neliší. Jen dojí lidské mléko.
Modifikované krávy se prý ničím neliší. Jen dojí lidské mléko. | Foto: Reuters

Čínský a euroamerický pohled na genetické potraviny se diametrálně liší. Zatímco v Evropě a Americe rozvoji genetického inženýrství do jisté míry brání otázka etiky, Číňané se netají tím, že v "hrátkách s geny" spatřují budoucnost.

Vedoucí výzkumného týmu se na etickou stránku genetických změn dívá pragmaticky.

"Na světě žije 1,5 miliardy lidí, kteří trpí hlady. Než se začneme bavit o ideálech a přesvědčení, musíme zajistit, aby měli co jíst," cituje americká televize Sky News profesora Li Ninga.

Kromě toho, že produkují mléko takřka identické mateřskému, umí Ningův tým dojnice upravit tak, aby byly zároveň  imunní vůči nemoci šílených krav a měly výživnější maso pro případ, že by šly na porážku. 

 

Právě se děje

Další zprávy