Čínská válečná loď připlula do Japonska. Na návštěvu

rst, Reuters
28. 11. 2007 14:33
Symbolické gesto má vylepšit vzájemné vztahy
V Tokiu zakotvila čínská válečná loď. Poprvé od konce 2. světové války.
V Tokiu zakotvila čínská válečná loď. Poprvé od konce 2. světové války. | Foto: Reuters

Tokio - Čínská válečná loď dnes poprvé od konce druhé světové války zakotvila u japonských břehů.

Na další v řadě usmiřovacích gest mezi oběma asijskými velmocemi se ale mnoho odborníků dívá skepticky. Politici naopak tvrdí, že jde o významný symbol nových čínsko-japonských vztahů.

Návštěva vojenských lodí se měla konat už před sedmi lety. Byla však odvolána poté, co tehdejší japonský premiér Džuničiro Koizumi navštívil svatyni Jasakuni, považovanou za symbol japonského militarismu dob minulých.

Letos Číňané zvýšili rozpočet armády téměř o 18 procent a utratí tak závratných 45 miliard dolarů.
Letos Číňané zvýšili rozpočet armády téměř o 18 procent a utratí tak závratných 45 miliard dolarů. | Foto: Reuters

"Je to významné gesto," myslí si o připlutí lodi Phil Deans, profesor z Temple University Tokio, největší americké univerzity v Japonsku. "Ukazuje to, že začínají jeden druhého brát vážně, po mnoha letech, kdy na sebe křičeli skrze zeď," říká agentuře Reuters.

Za Koizumiho byly vztahy mezi oběma nepřáteli z druhé světové války na bodu mrazu. Situace se začala zlepšovat až za vlády Koizumova nástupce. Šinzo Abe dokonce vloni Peking navštívil.

Překotné zbrojení Číny

Japonci si však moc dobře uvědomují vojenský potenciál Číny. Letos Číňané zvýšili rozpočet armády téměř o 18 procent, a utratí tak závratných 45 miliard dolarů. Pentagon varoval, že by celková suma mohla být dokonce ještě dvakrát vyšší.

Čínská armáda má nové uniformy. Myšlení nikoliv

Pocta mrtvým vojákům ve svatyni Jasakuni.
Pocta mrtvým vojákům ve svatyni Jasakuni. | Foto: Aktuálně.cz

Japonský ministr obrany Šigeru Išiba v souvislosti s pozváním čínského raketového torpédoborce Šen-Čen do japonských vod v úterý uvedl: "Musíme nepřetržitě a pozorně sledovat, co Čína dělá na svém obrovském teritoriu, které sousedí se čtrnácti státy."

Také čínské námořnictvo se neustále vylepšuje a přeměňuje z pobřežních hlídek na lodě schopné zasahovat na otevřeném moři. Číňané mají dvacítku nových obojživelných lodí nebo jaderných ponorek.

Konec pacifistické ústavy?

Čína se naopak obává oklešťování japonské pacifistické ústavy, která začala platit po jeho porážce ve druhé světové válce.

Muzeum čínského odporu vůči japonské agresi - Čína nezapomíná ani po šedesáti letech
Muzeum čínského odporu vůči japonské agresi - Čína nezapomíná ani po šedesáti letech | Foto: Reuters

"Od konce studené války a hlavně v posledních letech se Japonsko snaží stát hlavní politickou a vojenskou silou v oblasti, údajně ve jménu snahy být opět 'normálním' národem," uvedl admirál Jang-i, expert z čínské univerzity národní obrany v deníku China Daily.

Živě: Japonsko velí po letech do zbraně

Nový japonský premiér Jasuo Fukuda, který v září nahradil Abeho, slíbil, že navštíví Peking hned, jak to bude možné. Návštěva čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa v Japonsku je naplánována na příští rok.

Přes to všechno není pravděpodobné, že by se vyřešil jeden z hlavních problémů mezi oběma státy: spor o několik ostrůvků v Jihočínském moři.

 

Právě se děje

Další zprávy